Wielka wyprzedaż walut i akcji. Efekty Brexitu "długie i głębokie"

Ze świata

ShutterstockPolska moż ebyć w grupie krajów, które najbardziej stracą na Brexicie.

To nie koniec finansowego tsunami. Wszystko wskazuje na to, że obecny tydzień przyniesie dalsze osłabianie się polskiej waluty, a na giełdach będzie trwała wyprzedaż akcji. Ministerstwo Finansów odwołało dzisiejszy przetarg na obligacje z powodu niepewności na rynkach finansowych.

Konsekwencje Brexitu będą bardzo poważne, a straty na rynkach finansowych liczone są już w miliardach. Odczuwają je także obywatele Polski, złoty osłabił się w stosunku do głównych walut. Zapłacimy więcej za wakacje za granicą, wzrosną raty kredytów walutowych, towary z zagranicy będą droższe.

Kolejne tąpnięcie

W piątek giełdy na świecie miały swój najgorszy dzień od pięciu lat. Dziś jest spokojniej, ale rynek jest bardzo niepewny - podaje agencja Reuters. Japoński rząd wydał oświadczenie, że jest gotów do interwencji na rynku. To umocniło jena i giełdę w Tokio, której główny indeks Nikkei wzrósł dziś o 1,4 proc. po spadku o 7,9 proc. w piątek. Szeroki indeks azjatyckich akcji MSCI spadł jednak o 0,9 proc.

Funt brytyjski, który w piątek był najsłabszy od 31 lat, dziś traci na wartości ponad 2 proc. Na wartości traci też euro w stosunku do dolara, spada cena ropy.

- Panuje duża niepewność, inwestorzy nie mają pojęcia, jakie będą jej konsekwencje i jak wielu ryzykownych walorów powinni się pozbyć - ocenił Hiroko Iwaki, ekspert Mizuho Securities - Można jednak zakładać, że nie skończyli jeszcze wyprzedaży i nie zdziwiłbym się, gdybym zobaczył kolejny spadek o 10 proc. - dodaje.

Wyprzedaż euro

Zdaniem analityków, kluczowe będzie, jak bardzo zwolni brytyjska i unijna gospodarka. Jeśli rozpoczną się rozmowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to inwestorzy rozpoczną wyprzedaż walut i akcji. Zwłaszcza, że wile e krajów może pójść w ślady Wielkiej Brytanii i ogłosić swoje referenda dotyczące dalszego uczestnictwa w UE.

- To będzie ogromna wyprzedaż euro, wraz z rodzącymi się nowymi referendami - powiedział Jerome Booth, analityk New Sparta Asset Management z Londynu.

Jego zdaniem, ta wyprzedaż będzie trwała bardzo długo i będzie bardzo głęboka, ucierpią na niej także posiadacze euroobligacji.

Minister Waszczykowski zaprasza na konsultacje ws. Brexitu do Warszawy:

Autor: MS / Źródło: Reutrers

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock