Megafuzja na rynku spożywczym. Kraft łączy się z Heinzem

Ze świata

Wielka fuzja na rynku spożywczym

To będzie piąty największy koncern spożywczy świata. 3G Capital, brazylijska firma private equity, we współpracy z Berkshire Hathaway, kupi Kraft Food Group i połączy ją z Heinzem. W wyniku fuzji powstanie nowy koncern o nazwie Kraft Heinz.

Heinz i Kraft ogłosiły połączenie, dzięki któremu powstanie piąta co do wielkości firma spożywcza na świecie. Koncern Kraft Heinz Company ma generować co roku ok. 28 mld dolarów przychodu.

Akcjonariusze Krafta otrzymają 49 proc. akcji połączonej firmy, a także specjalną dywidendę w wysokości 16,5 dolarów za akcję spółki. 3G i Berkshire zainwestują 10 mld dolarów w nowy koncern.

W stylu Buffetta

- To jest transakcja w moim stylu, czyli połączenie dwóch światowej klasy organizacji przy jednoczesnym dostarczeniu wartości dla akcjonariuszy - powiedział prezes Berkshire Warren Buffett. - Jestem podekscytowany możliwościami, jakie mogą osiągnąć dwie połączone firmy - dodał.

Koncern Heinz należy do konsorcjum Berkshire Hathaway i 3G Capital od czerwca 2013 roku. Kraft Food Group to spółka powstała w wyniku podziału globalnego koncernu Kraft Foods w październiku 2012 roku. Do marek przedsiębiorstwa należą m.in. Capri Sun, Maxwell House, Philadelphia i Cadbury.

Autor: ToL//bgr / Źródło: Bloomberg