TVN24 Biznes | Ze świata

Zmiany w podróżowaniu do Anglii. Będzie można zrobić tańszy i szybszy test

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP

W pełni zaszczepieni przeciw COVID-19, którzy przyjeżdżają do Anglii lub wracają do niej z krajów niebędących na czerwonej liście, będą mogli od 24 października wykonywać po przyjeździe szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa - podał brytyjski rząd. Zgodnie z obowiązującymi zasadami konieczne jest wykonywanie droższych testów typu PCR.

Jak wyjaśniono, pasażerowie będą musieli zrobić zdjęcie z wynikiem testu oraz numerem referencyjnym zamówienia i odesłać je do dostawcy testów, od którego go zamówili, aby zweryfikować wynik. Alternatywnie będzie można zarezerwować wykonanie testu w jednym z punktów testowania na lotniskach.

Lista zatwierdzonych prywatnych dostawców testów opublikowana zostanie na stronach internetowych brytyjskiego rządu 22 października. Jeśli u danej osoby szybki test wykazał obecność koronawirusa, będzie ona musiała wykonać test typu PCR, ale będzie on bezpłatny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wielka Brytania - zasady dla zaszczepionych

Zmiany dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii lub w jednym z krajów, których programy szczepień są uznawane przez brytyjski rząd (obecnie jest to ok. 100 krajów, w tym wszystkie z Unii Europejskiej), i przyjeżdżających do Anglii z innych państw niż siedem znajdujących się na czerwonej liście podróżnej.

Niezaszczepieni przybywający do Anglii

Osoby niezaszczepione po przyjeździe z krajów spoza czerwonej listy nadal muszą wykonywać dwa testy PCR - w drugim i ósmym dniu pobytu - oraz odbyć 10-dniową kwarantannę w domu. Natomiast wszystkie osoby wracające z krajów z czerwonej listy, niezależnie od tego, czy są zaszczepione czy nie, oprócz tych dwóch testów zobowiązane są do odbycia 10-dniowej, płatnej kwarantanny w jednym z wyznaczonych hoteli.

Ogłoszone przez brytyjski rząd zmiany odnoszą się do przyjazdów do Anglii, bo wymogi dotyczące przyjazdów do Szkocji, Walii i Irlandii Północnej ustalają ich rządy, choć zwykle dostosowują się one do zasad wprowadzanych w Anglii.

Zmiany w podróżowaniu do Wielkiej Brytanii

To kolejna w ostatnim czasie zmiana ułatwiająca podróżowanie. Na początku października oznaczenie krajów trzema kolorami - zielonym, żółtym i czerwonym - w zależności od sytuacji epidemicznej zastąpione zostało jedną czerwoną listą, która została skrócona do zaledwie siedmiu państw. Ponadto w pełni zaszczepione osoby przyjeżdżające do Anglii i Irlandii Północnej nie muszą już wykonywać testów przed wylotem.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości