Skok wszech czasów. Kradzież na zlecenie niczym z "Mission Impossible"

Ze świata

TVN24 BiSTakiej kradzieży jeszcze nie było

W podlondyńskim Heathrow grupa złodziei zabrała z antykwariatu zabytkowe książki o wartości ponad 2 mln funtów, czyli blisko 10 mln zł. Wśród 160 skradzionych białych kruków pism były też autorstwa m.in. Mikołaja Kopernika, Leonarda da Vinci, Galileusza i Izaaka Newtona. Zdaniem ekspertów była to kradzież na zlecenie.

Kradzież miała miejsce nad ranem 30 stycznia br., a łącznie trzej złodzieje ukradli ponad 160 książek.

O kradzieży

Według "Daily Mail" kradzież była bardzo dobrze zaplanowana. Sprawcy wspięli się na dach magazynu, gdzie przechowywano książki i wywiercili dziury w oknach ze wzmocnionego włókna szklanego. Następnie, zjechali na linach kilkanaście metrów w dół.

Udało im się uniknąć włączenia czujek alarmowych, nagrały ich jednak kamery monitoringu, dlatego ten skok specjaliści porównują do filmowej sceny z "Mission impossible". Zdaniem ekspertów była to kradzież na zlecenie, a wśród utraconych dzieł wiele było unikatami na światową skalę.

Najcenniejszą książką w kolekcji była kopia "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika z 1566 roku, warta około miliona złotych.

- Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem o takim jak ten skoku na książki, to nadzwyczajne - ocenia Brain Lake z brytyjskiego stowarzyszenia księgarzy.

Metropolitalna Służba Policyjna potwierdziła kradzież, jednocześnie prosząc o informacje, które pomogłyby w ujęciu złodziei.

Autor: mb/ms / Źródło: TVN24 BiS, Daily Mail