Nobliści ostrzegają przed Brexitem

Ze świata

tvn24bis.plWielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej? Nobliści ostrzegają

Trzynastu brytyjskich noblistów ostrzegło w sobotę przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. "Perspektywa utraty środków z Unii jest głównym zagrożeniem dla brytyjskich badań naukowych" - napisali naukowcy w liście do dziennika "The Daily Telegraph".

"Będąc częścią UE, Wielka Brytania pomaga sterować największą potęgą naukową na świecie" - podkreśliła grupa badaczy, wśród których jest Peter Higgs, noblista w dziedzinie fizyki z 2013 roku, oraz biochemik Paul Nurse, laureat z 2001 roku. "Nauka dostarcza nam dobrobytu, systemu zdrowia, umiejętności innowacji i wzrostu gospodarczego" - napisali.

Ostrzeżenie

Naukowcy nazwali "naiwnymi" zapewnienia zwolenników Brexitu, "jakoby skarb państwa miał wypełnić lukę" w finansach, jaka powstałaby po wyjściu kraju z Unii. Przypomnieli, że pod względem części brytyjskiego PKB, jaka jest przeznaczana na badania, Wielka Brytania "plasuje się już znacznie poniżej średniej krajów UE i OECD". Apel pojawił się dzień po opublikowaniu sondażu, z którego wynikało, że zwolennicy Brexitu mają 10 punktów proc. przewagi nad przeciwnikami takiego rozwiązania. Firma ORB przeprowadziła badanie dla dziennika "Independent" 8 i 9 czerwca na grupie 2 tys. osób.

Sondaże

Poprzednie badanie ORB z kwietnia dawało niewielką przewagę zwolennikom pozostania Wielkiej Brytanii w Unii (51 proc.). W poniedziałek opublikowano wyniki trzech sondaży, z których wynikało już, że przewagę zyskują zwolennicy Brexitu. Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca.

Nowy sondaż. Brexit coraz bardziej realnytvn24bis.pl

Autor: msz//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC Public Domain)