Europejska kasa bez Wielkiej Brytanii. Sprawdź, ile straci

Ze świata

TVN24 BiSJaki kraj najwięcej wpłaca do budżetu UE?

Wielka Brytania jest jednym z krajów z największą składką do unijnego budżetu. Każdego roku do wspólnej kasy przekazuje 12,9 mld funtów (ok. 69 mld zł). Przykładowo Polska wpłaciła w tym czasie "zaledwie" 2,5 mld funtów (ok. 13,35 mld zł). O ile unijny budżet - bez brytyjskich pieniędzy - będzie uboższy?

Pełna opłata członkowska Wielkiej Brytanii za ubiegły rok wynosiła 17,8 mld funtów (ok. 95 mld zł). Jednak Brytyjczycy nie płacili pełnej stawki, bo ich kraj otrzymuje "rabat" ze względu na umowę, którą w 1984 roku wynegocjowała Margaret Thatcher. Wynika z niej, że roczne składki są zredukowane. W efekcie Wielka Brytania zapłaciła w 2015 roku nie 17,8 mld funtów (ok. 95 mld zł), ale 12,9 mld funtów (ok. 69 mld zł), czyli około 200 funtów na każdego obywatela.

Jaki koszt?

Wpłata do unijnego budżetu 12,9 mld funtów rocznie (ok. 69 mld zł) oznacza, że każdy dzień Wielkiej Brytanii kosztuje 35 mln funtów. Jednak to o 20 mln mniej niż podawali zwolennicy Brexitu w czasie kampanii referendalnej. Spora część, bo około 6 mld funtów (ok. 32 mld zł) z brytyjskiego wkładu do budżetu UE wraca do obywateli tego kraju w formie dotacji i grantów, na których korzystają m.in. rolnicy, naukowcy, czy przedsiębiorcy dostający gotówkę z UE. Oznacza to, że de facto Wielka Brytania za każdy dzień uczestnictwa w UE płaci nie wspomniane 35 mln funtów, ale 18 mln funtów. Zwolennicy pozostania w unijnych strukturach twierdzą, że to kwota, którą warto wydać za dostęp do jednolitego rynku. Ich zdaniem zyski gospodarcze są i tak wyższe. Natomiast zwolennicy Brexitu uważają, że Wielka Brytania i bez wydawania tak ogromnej sumy mogłaby wynegocjować korzystny dostęp do rynku.

Więcej od Wielkiej Brytanii do budżetu Unii Europejskiej wpłacają Niemcy - 21,4 mld euro (ok. 95 mld zł) i Francuzi - 15,7 mld euro (ok. 70 mld zł). Polska w zeszłym roku do budżetu UE dołożyła 3 mld euro, czyli 2,5 mld funtów (ok. 13,35 mld zł).

Poniższa tabela prezentuje największych płatników do wspólnego budżetu i pokazuje ich wkład netto. To znaczy ich składkę pomniejszoną o to, co dany kraj otrzymał z unijnego budżetu w postaci różnego rodzaju dotacji.

Ile Wielka Brytania wpłaca do budżetu UE?

Brexit

51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się w czwartkowym referendum za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych w piątek rano przez komisję wyborczą ostatecznych wyników. Za pozostaniem w UE zagłosowało 48,1 proc. wyborców. Jak sprecyzowała komisja, za Brexitem opowiedziało się ponad 17,4 mln osób, a za pozostaniem w UE - 16,1 mln.

Autor: msz/gry / Źródło: The Telegraph, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY-NC 2.0) / TVN24 | UK Parliament