Natarczywa akwizycja przez telefon i sms-y. Powalczy z nią Wielka Brytania

Ze świata

Wikimedia (CC BY SA 2.0) | AbmpublicidadDotąd istniały już przepisy dotyczące firm zajmujących się natarczywym wydzwanianiem

Rząd brytyjski zapowiedział w środę działania wymierzone w akwizycję przez telefon. Jak podano, 6 kwietnia wejdą w życie zmiany w przepisach, które mają ułatwić nakładanie do pół miliona funtów kary na firmy odpowiedzialne za natarczywe telefony i SMS-y.

- Konsumenci dręczeni przez natarczywe telefony i SMS-y skorzystają ze zmian prawnych, które ułatwią nakładanie do 500 tys. funtów grzywny na firmy odpowiedzialne za te praktyki - poinformowało w oświadczeniu ministerstwo kultury W. Brytanii.

Istotne problemy i szkody

Dotąd istniały już przepisy dotyczące firm zajmujących się natarczywym wydzwanianiem. Jednak przepisy te nie mogły być zastosowane, jeśli telefony nie spowodowały "istotnych problemów lub szkód". Teraz ten warunek zostanie zniesiony, co pozwoli na łatwiejsze karanie nadużyć. Rząd brytyjski chce ponadto, by karani byli personalnie szefowie firm dopuszczających się takich praktyk. Mowa jest także o zakazie ukrywania numerów telefonicznych przez firmy telemarketingowe, tak by ich numery telefonów można było filtrować. Zmiany prawne są następstwem licznych skarg na akwizycję przez telefon. Według danych oficjalnych w zeszłym roku do Biura Komisarza ds. Informacji (ICI) wpłynęło ponad 175 tysięcy skarg na nieproszone telefony i SMS-y - podaje portal BBC News.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) | Abmpublicidad