Ze świata

Emerytura po siedemdziesiątce. Nowy pomysł Brytyjczyków

Ze świata

ShutterstockWielka Brytania rozważa nowy wiek emerytalny

Dwudziestoletni Brytyjczycy mogą mieć przed sobą pół wieku do emerytury. Rząd rozważa pomysł, aby wiek emerytalny dla pokolenia urodzonego w latach 90. podwyższyć do 70 lat - wynika z nieoficjalnych informacji. Reforma ma być stopniowa, a pierwsze jej efekty mogą być widoczne ok. 2020 roku.

Brytyjski rząd rozważa podniesienie wieku emerytalnego do 70 lat dla pokolenia obecnych 20-latków - wynika z przecieków. Zmiana może okazać się dotkliwa dla wszystkich pracowników poniżej 55. roku życia. Propozycja budzi kontrowersje, bowiem oznacza to zmiany zarówno dla obecnych, jak i przyszłych emerytów i może wpłynąć na wysokość otrzymywanych świadczeń.

- Jeśli rząd planuje zmusić dziesiątki milionów ludzi do pracy do nawet 70. roku życia, to powinien być transparentny w swoich planach. Byłaby to ogromna zmiana i powinna zostać poddana dyskusji, a nie tylko opracowana w dokumentach przez specjalistów - uważa Steve Webb, były minister, który w rządzie Davida Camerona był odpowiedzialny za emerytury.

Wiek emerytalny

Obecnie wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii dla osób urodzonych w latach 90. wynosi 68 lat, jednak spodziewane jest jego podwyższenie o jeden rok w najbliższym czasie. Według prawa, wiek emerytalny jest ustalony w zależności od roku urodzenia. Obecnie na emeryturę można przejść już w wieku 63 lat, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Między 2018 a 2020 rokiem będzie to 66 lat, do 2028 zostanie podwyższony do 67 lat, zaś w 2046 roku będzie to 68 lat.

- Gdy patrzymy na przyszłość następnego parlamentu, musimy sprostać wyzwaniom rosnącej długowieczności i stabilności budżetowej - podkreślał Philip Hammond, Kanclerz Skarbu.

Rząd prowadzi obecnie przegląd emerytalny, uwzględniając m.in. oczekiwaną długość życia.

Co dalej z emeryturami Polaków?

Co dalej z emeryturami Polaków?

Autor: PMB//ms / Źródło: Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock