Od dziś zmiana zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Od piątku obowiązują nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Dla większości obywateli państw Unii Europejskiej, w tym Polski, przekroczenie granicy jest możliwe tylko z ważnym paszportem, a nie na podstawie dowodu osobistego, jak było do tej pory.

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii od października

Wyjątkiem są osoby mające status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowo osiedlonej (pre-settled status) w Wielkiej Brytanii, które uzyskały go na podstawie dowodu osobistego - w ich przypadku wjazd z dowodem będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Jak wyjaśniał konsul generalny RP Mateusz Stąsiek, osoby mające status osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie tego dokumentu tożsamości, który został powiązany z ich profilem cyfrowym w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme). Wniosek o status osoby osiedlonej można było powiązać albo z paszportem, albo z dowodem osobistym.

Konsul podkreślał, że ponieważ po zmianie przepisów mogą się pojawić pewne wątpliwości, także po stronie brytyjskich urzędników imigracyjnych, warto podróżować z dokumentem paszportowym, czyli paszportem biometrycznym lub paszportem tymczasowym, bo to zawsze jest najpewniejszy sposób przekraczania granicy. Przypominał, żeby przed podróżą sprawdzić datę ważności paszportu, to czy nie jest on zniszczony bądź uszkodzony, a także, by ci, którzy mają status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w przypadku zmiany dokumentu tożsamości, niezwłocznie zaktualizować dane, logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej.

Wielka Brytania - paszport czy dowód osobisty?

Natomiast wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski nadal możliwy jest na podstawie dowodu osobistego – o ile linie lotnicze lub inny przewoźnik akceptują taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży. Ambasada RP zachęca też, by przed podróżą bądź w razie wątpliwości sprawdzać informacje na jej stronie internetowej oraz profilach w mediach społecznościowych.

Konsul Stąsiek zwracał również uwagę, by o zmianie przepisów szczególnie pamiętali kierowcy w transporcie towarowym i pasażerskim, bo oni regularnie przekraczali do tej pory granicę, często korzystając z dowodu osobistego. Pamiętanie o tej zmianie pozwoli zapobiec sytuacji, w której nie zostaną wpuszczeni, wioząc np. szybko psujące się towary.

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych kilka tygodni temu podało, że wniosek o status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowo osiedlonej (pre-settled status) złożyło 1,1 mln obywateli polskich, z czego do 30 czerwca rozpatrzono 1,007 mln wniosków, a spośród tych 97 proc. zakończyło się przyznaniem statusu.

Wjazd do Anglii - nowe zasady

To niejedyna zmiana w podróżach, która wejdzie w życie w najbliższych dniach. W związku z pandemią od 4 października od godz. 4 w przypadku podróży do Anglii, system świateł drogowych, który informuje o sytuacji covidowej w danym kraju, zostanie zastąpiony jedną czerwoną listą - krajów wysokiego ryzyka epidemicznego.

Oznacza to, że wszystkie miejsca spoza czerwonej listy uznane są automatycznie za bezpieczne. "Zasady wjazdu z krajów, które nie są na czerwonej liście, będą zależały od tego, czy się jest w pełni zaszczepionym, czy nie" - czytamy na stronach MSZ.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości