Jak się zmieni status obywateli UE po brexicie? Brytyjski rząd porozmawia z Polakami

Ze świata


Brytyjski rząd ogłosił w czwartek daty dwóch spotkań w ramach konsultacji z polską społecznością w Wielkiej Brytanii, które odbędą się w Birmingham i szkockim Edynburgu. Tematami rozmów będą między innymi przyszłe prawa obywateli Unii Europejskiej po brexicie.

Seria trzech spotkań, którą podczas wrześniowego pobytu w Warszawie zapowiedziała brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, rozpoczęła się 5 października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie. W czwartek brytyjska ambasada w Warszawie poinformowała, że kolejne spotkania odbędą się 22 listopada w Polish Millennium House w Birmingham i 23 listopada w Dovecot Studios w Edynburgu.

Jak podkreślono, dla uczestników dostępny jest także ograniczony budżet na dofinansowanie dojazdów, co ma pomóc w przyciągnięciu szerszej grupy polonijnych liderów. Rejestracja na oba spotkania jest możliwa poprzez kontakt z brytyjską ambasadą w Warszawie.

Poprzednie spotkanie

Podczas październikowego spotkania w Londynie kilkudziesięciu liderów polskiej społeczności wysłuchało informacji o rządowych działaniach przeciwko przestępstwom z nienawiści, którym w ubiegłym roku padali także między innymi Polacy, a następnie zapoznali się ze stanem negocjacji dotyczących praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii po brexicie. Uczestnicy wzięli także udział w warsztacie, który ma pomóc w zaprojektowaniu nowego systemu ubiegania się o tak zwany status osiedlony (settled status), który zastąpi dotychczasowy model "stałej rezydencji". Według najnowszych statystyk w Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków, którzy stanowią największą mniejszość narodową. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i ma opuścić Wspólnotę w dwa lata od tej daty, w nocy z 29 na 30 marca 2019 roku.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Raporty: