Kryptowaluty w rękach londyńskiej policji. Podejrzenie prania brudnych pieniędzy

Autor:
mb
Źródło:
PAP, Reuters
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/4
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Brytyjska policja we wtorek skonfiskowała kryptowaluty o rekordowej wartości 180 milionów funtów. Zatrzymanie miało miejsce w ramach dochodzenia w sprawie prania brudnych pieniędzy przez zorganizowane grupy przestępcze.

To drugi w ciągu zaledwie trzech tygodni przypadek rekordowej konfiskaty kryptowalut w Wielkiej Brytanii. Poprzedni miał miejsce 24 czerwca, gdy przejęto 114 milionów funtów. W obu przypadkach nie podano, o jaki rodzaj kryptowalut chodzi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Konfiskata kryptowalut

- Dochody z przestępczości są prane na wiele różnych sposobów. Podczas gdy gotówka nadal pozostaje królem w świecie przestępczym, wraz z rozwojem platform cyfrowych coraz częściej widzimy zorganizowanych przestępców używających kryptowalut do prania brudnych pieniędzy – powiedział zastępca podkomisarza Graham McNulty z londyńskiej policji metropolitalnej.

W związku z tą sprawą aresztowano pod zarzutem prania brudnych pieniędzy 39-letnią kobietę.

- Dzisiejsza konfiskata jest kolejnym kamieniem milowym w tym dochodzeniu, które będzie kontynuowane przez kolejne miesiące, będziemy koncentrować się na tych, którzy są w centrum tej podejrzanej operacji prania pieniędzy – powiedział posterunkowy Joe Ryan.

Transakcje dokonywane przy użyciu kryptowalut mogą zapewnić większą anonimowość nadawcom i odbiorcom pieniędzy, i z tego powodu oraz z racji ich globalnego charakteru, niektóre z największych grup przestępczych na świecie postawiły na nie jako sposób na pranie brudnych pieniędzy.

Autor:mb

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości