TVN24 Biznes | Ze świata

Problemy dla dziesiątek tysięcy podróżnych. Przewoźnik o "koniecznych redukcjach"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
BBC, PAP

Linie lotnicze British Airways odwołują kolejne loty. Tym razem przewoźnik zapowiedział, że nie wykona 1500 połączeń, które przypadały głównie na lipiec. Oznacza to problemy dla dziesiątek tysięcy pasażerów planujących podróże z londyńskich lotnisk Heathrow i Gatwick.

BBC zwraca uwagę, że British Airways odwołały już 10 proc. z zaplanowanych lotów na okres od kwietnia do października. Okazuje się jednak, że konieczne są kolejne redukcje. Przewoźnik zadeklarował, że kontaktuje się z klientami, aby "zaoferować im zmianę rezerwacji lub wydanie pełnego zwrotu pieniędzy".

"Podjęliśmy działania zapobiegawcze na początku tego roku, aby zmniejszyć naszą letnią siatkę połączeń. Chcieliśmy zapewnić klientom jak najwcześniejsze informacje o wszelkich zmianach w ich podróżach. Ponieważ cała branża lotnicza nadal mierzy się z najtrudniejszym okresem w swojej historii, niestety konieczne stało się dokonanie pewnych dalszych redukcji" - przekazał BBC rzecznik BA.

Pod koniec czerwca pracownicy linii British Airways zajmujący się na londyńskim lotnisku Heathrow odprawą biletowo-bagażową i obsługą naziemną zagłosowali za przeprowadzeniem strajku w szczycie sezonu letniego.

Poluzowanie zasad dotyczących slotów

Pod koniec czerwca brytyjskie ministerstwo transportu czasowo poluzowało zasady dotyczące minimalnego poziomu wykorzystania slotów lotniskowych, aby pomóc liniom lotniczym uniknąć odwoływania lotów w ostatniej chwili z powodu braków kadrowych. Jak wyjaśniło ministerstwo, jednorazowa "amnestia" pomoże liniom lotniczym dostosować swoje letnie rozkłady lotów do realnych możliwości przewozowych i umożliwi im oddanie slotów, co do których nie są pewne, czy zdołają je wykorzystać, bez groźby ich utraty. Sloty to pozwolenia na starty, lądowanie i postój samolotów na lotniskach w określonych godzinach, które linie lotnicze wykupują. Ponieważ atrakcyjne godziny lotów na lotniskach z dużym ruchem są cennym aktywem, linie lotnicze starają się nie dopuścić do ich utraty na rzecz konkurentów, co może nastąpić, jeśli nie wykorzystują ich w odpowiednim stopniu.

Problemy na lotniskach

W ostatnich tygodniach linie lotnicze, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też w innych krajach europejskich, zmagają się z poważnymi problemami kadrowymi, przez które są zmuszone do odwoływania lotów.

W trakcie pandemii, gdy z powodu restrykcji w podróżowaniu ruch lotniczy znacząco zmalał, ograniczono też zatrudnienie, zwłaszcza wśród personelu naziemnego, a teraz, gdy popyt na latanie wrócił do poziomu sprzed pandemii, okazało się, że na lotniskach brakuje personelu do obsługi bagaży, kontroli bezpieczeństwa, ochrony czy sprzątania i linie lotnicze nie są w stanie wykonywać wszystkich zaplanowanych lotów.

Czytaj więcej: Turbulencje na europejskim niebie. Odwołane loty i strajki pilotów

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości