TVN24 Biznes | Ze świata

Brak kierowców i kłopoty z zaopatrzeniem. Brytyjski rząd chce złagodzić przepisy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Rząd Wielkiej Brytanii zamierza znieść restrykcje dotyczące liczby dostaw, jakie zagraniczni kierowcy mogą realizować w kraju. Ten krok ma złagodzić problemy z łańcuchami dostaw w okresie przed świętami Bożego Narodzenia. Niezadowolenie z propozycji wyraziło brytyjskie stowarzyszenie przewoźników drogowych.

Obecnie przepisy przewidują, że kierowcy ciężarówek z Unii Europejskiej mogą wykonywać maksymalnie tylko dwa przejazdy pomiędzy dwoma miejscami w Wielkiej Brytanii w ciągu tygodnia. Zgodnie z propozycją, która od piątku poddawana jest konsultacjom społecznym, mogliby oni w ciągu każdego dwutygodniowego okresu, zanim wrócą do kraju, wykonywać nieograniczoną liczbę kursów w celu zostawienia i odebrania towarów.

Wielka Brytania. Pogłębia się deficyt kierowców

Jeśli po trwających tydzień konsultacjach propozycja zostanie przyjęta, wejdzie w życie przed końcem roku i będzie obowiązywać przez sześć miesięcy.

Deficyt kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii, który pogłębił się wskutek pandemii koronawirusa i brexitu, powoduje w ostatnich tygodniach problemy z dostawami wielu towarów, w tym żywności, a handlowcy ostrzegają, że jeśli nie zostaną one rozwiązane, przed świętami może brakować niektórych produktów.

Aby rozwiązać te problemy pod koniec września brytyjski rząd ogłosił, że przyzna 5 tys. tymczasowych wiz dla kierowców z zagranicy, ale na razie złożyli oni zaledwie kilkaset wniosków.

Jedną z głównych przyczyn małego zainteresowania ofertą są właśnie ograniczenia dotyczące maksymalnej liczby dostaw, co w połączeniu z faktem, że wizy są tymczasowe, czyni ją w oczach wielu kierowców mało atrakcyjną.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Krytyka brytyjskich przewoźników

Jednak niezadowolenie z tej propozycji wyraziło brytyjskie stowarzyszenie przewoźników drogowych RHA, które wskazuje, że będzie to osłabiało brytyjskie firmy.

- Pozwolenie zagranicznym firmom przewozowym i kierowcom, aby wykonywać nieograniczoną pracę za niskie stawki, podcina brytyjskich przewoźników, którzy stoją w obliczu dotkliwego braku kierowców, rosnących kosztów i płac pracowników - powiedział stacji BBC szef RHA Rod McKenzie.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości