Etat czy własna działalność? Przepytano młodych Europejczyków

Autor:
JW
Źródło:
PAP
Prognoza dla rynku pracy w Polsce
Prognoza dla rynku pracy w PolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24Praca. Prognoza dla rynku pracy w Polsce w drugim kwartale 2023 roku

Polacy, Czesi i Słowacy wolą etat, ale Chorwaci czy Węgrzy chcą pracować na swoim - zauważa wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na sondaż Eurostatu, który zapytał młodych Europejczyków, co myślą o zakładaniu firm.

Jak wskazuje gazeta, cytująca sondaż Eurostatu, spośród wszystkich państw członkowskich najwyższy odsetek zwolenników samozatrudnienia odnotowano na Cyprze – 64 proc. (unijna średnia 39 proc.). W regionie Europy Środkowej wyróżniają się pod tym względem Chorwaci (57 proc.) i Węgrzy (52 proc.). - Z kolei aż 68 proc. Finów woli pracę na etacie, co jest najwyższym wynikiem w UE (średnia to 55 proc.) - zwraca uwagę dziennik. Na pytanie: "jaką wybrałbyś formę zatrudnienia" na etat wskazało po 55 proc. badanych Polaków i Czechów oraz 52 proc. Słowaków. Największe znaczenie dla zwolenników umowy o pracę ma regularność wynagrodzenia oraz bezpieczeństwo zatrudnienia - wskazano. Z kolei dla tych, którzy wolą własną działalność gospodarczą – "możliwość bycia sobie szefem" i dowolnego kreowania godzin pracy.

- Relatywnie rzadko (unijna średnia 29 proc.) padała odpowiedź związana z lepszymi zarobkami na samozatrudnieniu - podkreśla dziennik.

Dodaje, że w możliwość taką wierzy niespełna jeden na czterech Polaków (23 proc.) i jest to najniższa wartość w regionie. Bardziej optymistyczni pod tym względem są Węgrzy (43 proc.) i Chorwaci (41 proc.).

Własna działalność gospodarcza nie taka popularna

Na pytanie, czy respondenci rozważyliby założenie własnej działalności gospodarczej, odsetek odpowiadających "tak", ale jednocześnie niepodejmujących żadnego kroku w tym kierunku, wynosi dla całej UE 46 proc.

- Blisko tej średniej lokują się respondenci z Polski, Czech i ze Słowacji, tak odpowiadających Węgrów i Rumunów było 56 proc., a Chorwatów aż 59 proc. - stwierdza gazeta. Wyższy odsetek odnotowano jedynie na Cyprze (67 proc.) - dodaje. Dziennik zauważa, że 28 proc. młodych Polaków jest przekonanych, iż przedsiębiorcy walczą o utrzymanie. Wyższy odsetek notowano w Portugalii, Estonii i na Słowacji – 32 proc. Podkreśla jednocześnie, iż Polacy znajdują się pośród 11 państw, których mieszkańcy uważają, że przedsiębiorcy dużo zarabiają (23 proc. – o 4 pkt proc. więcej od średniej). Badanie Eurostatu przeprowadzono 10-20 października 2022 r. metodą CAWI na próbie 25 tys. 992 osób.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości