Większość Brytyjczyków za wyjściem z Unii. Z powodu imigracji

Ze świata


Większość Brytyjczyków popiera obecnie wyjście ich kraju z Unii Europejskiej ze względu na obawy związane z kryzysem imigracyjnym - wynika z opublikowanego właśnie sondażu. Jak czytamy, badanie wskazuje na zmieniające się nastroje w brytyjskim społeczeństwie.

Sondaż przeprowadzony przez ośrodek Survation na zlecenie "Mail on Sunday" pokazuje, że spośród respondentów mających wyrobione zdanie na ten temat 51 proc. popiera "Brexit", a 49 proc. wolałoby, by ich kraj pozostał w UE.

Zwolennicy "secesji" przeważają nad jej przeciwnikami po raz pierwszy od listopada 2014 r.

Widoczna zmiana

Chociaż wynik badania mieści się w granicach błędu statystycznego, to w poprzednim takim sondażu z przełomu czerwca i lipca poparcie dla opuszczenia Unii było na poziomie 45 proc., podczas gdy przeciwnych takiemu rozwiązaniu było 54 proc. pytanych - zauważa agencja Reutera. Ponadto część wyborców popierających pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii przyznało, że rozważyliby zmianę stanowiska, gdyby obecny kryzys imigracyjny w Europie się pogłębił. Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-4 września z udziałem 1004 pełnoletnich osób. Konserwatywny premier David Cameron obiecał doprowadzić do renegocjacji warunków obecności swego kraju w UE przed zaplanowanym na 2017 r. referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

Jak komentuje Reuters, kryzys imigracyjny wybuchł w trudnym momencie dla Camerona, który obiecał wyborcom referendum w 2017 r. w sprawie członkostwa kraju w UE, a jeszcze wcześniej renegocjację warunków traktatowych wiążących Brytyjczyków z Unią.

Uchodźcy z dworcu w Budapeszcie dotarli do Niemiec:

Autor: mn / Źródło: PAP