Chiny pozwalają na drugie dziecko. Oczekują 30 mln pracowników do 2050 roku

Ze świata

ShutterstockChiny oczekują dodatkowych 30 mln pracowników do 2050 roku po zniesieniu polityki jednego dziecka

Chińskie władze oczekują, że odejście od polityki jednego dziecka w kraju zasili rynek pracy dodatkowymi 30 mln ludzi do 2050 roku. Decyzja ma również zwiększyć wzrost gospodarczy o ok. 0,5 punktu proc.

Wiceminister zdrowia i planowania rodziny Wang Pei'an powiedział we wtorek, że ponad 90 mln ludzi będzie mogło starać się o drugie dziecko po formalnym odejściu od polityki jednego dziecka i zezwoleniu wszystkim parom na posiadanie dwójki.

"Zastrzyk młodej krwi"

Wang oznajmił, że "zastrzyk młodej krwi" obniży o 2 punkty proc. udział osób starszych w społeczeństwie i spowolni proces starzenia się. Jak dodał, przewiduje się także, że wzmocnienie siły roboczej zwiększy tempo wzrostu gospodarczego o 0,5 punktu procentowego. - W długiej perspektywie pozytywne konsekwencje dla wzrostu gospodarczego będą znaczące - powiedział Wang na briefingu.

Zmiany przyjdą razem z wiosną

Oczekuje się, że zmiany w polityce demograficznej formalnie zostaną przyjęte na wiosnę. Informację o odejściu od polityki jednego dziecka przekazano po zakończeniu czterodniowego plenum Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh) pod koniec października. Chińscy i zagraniczni socjologowie od lat naciskali na Pekin, by złagodził lub całkowicie zlikwidował przepisy ograniczające liczbę potomstwa. Eksperci zwracali uwagę na poważne problemy społeczne, jakie przyniosła polityka jednego dziecka, w tym olbrzymia dysproporcja płci, brak rąk do pracy i spodziewany kryzys systemu emerytalnego.

Autor: ag / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock