Co zmieni raport na temat CIA? Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

Ze świata

Biały Dom od początku zapewniał, że prezydent Barack Obama jest zwolennikiem publikacji

Konsekwencje publikacji raportu na temat działalności amerykańskiego CIA, Ludzie Roku według tygodnika "Time" oraz odbierająca Pokojową Nagrodę Nobla Malala Yousafzai - to główne tematy w wieczornym wydaniu TVN24 Biznes i Świat.

Senat USA opublikował we wtorek streszczenie raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa.

W ujawnionym mającym 525 stron dokumencie, który jest streszczeniem liczącego ponad 6 tys. stron raportu, nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA. Nazwy miejsc, w których przetrzymywani byli więźniowie, zakodowano kolorami - "zielone", "niebieskie" czy "czarne" miejsce zatrzymań. Utajnione pozostały też nazwiska agentów, którzy przeprowadzali brutalne przesłuchania.

"Świat"

W programie "Świat" wraz z Januszem Onyszkiewiczem, byłym ministrem obrony narodowej będziemy zastanawiać się, jakie mogą być konsekwencje publikacji raportu na temat CIA. Co on oznacza dla amerykańskich służb specjalnych oraz sam raport odbierany jest w Stanach Zjednoczonych. Początek programu "Świat" o godz. 20:30 w TVN24 Biznes i Świat.

"Bilans"

W programie "Bilans" o godz. 21:40 wraz z Jackiem Dekarzem z RDM Wealth Management będziemy podsumowywać najważniejsze wydarzenia na światowych rynkach finansowych. Sprawdzimy, na jakim poziomie zamyka się amerykańska giełda, a także o czym inwestorzy w Polsce powinny pamiętać jutro.

"24 godziny"

W programie "24 godziny" - tuż po 22 - wrócimy też do raportu na temat CIA, ale naszych gości Katarzynę Wigurę z Krytyki Liberalnej i Kamila Wyszkowskiego z UN Global Compact zapytamy o rolę Polski w działaniach służb wywiadowczych. Będziemy również rozmawiać o 17-letniej Pakistance Malali Yousafzai, która w swoim kraju walczy o prawo edukacji kobiet, a dziś odebrała Pokojową Nagrodę Nobla. Powiemy też o lekarzy, pielęgniarki i wiele innych osób, które zostały uznani za Ludzi Roku przez amerykański tygodnik "Time" za to, że walczyły z wirusem ebola w Afryce Zachodniej.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS