Ze świata

Facebook kontroluje rynek: WhatsApp bije rekordy popularności. SMS-y odchodzą do lamusa?

Ze świata

ShutterstockFacebook kupił WhatsApp za zawrotną sumę 19 miliardów dolarów

WhatsApp został najpopularniejszym komunikatorem na świecie - z aplikacji korzysta już ponad 700 milionów użytkowników miesięcznie. Tylko w ostatnim kwartale przybyło jej ponad 100 milionów stałych użytkowników - podała firma. Eksperci wskazują, że przyszłość komunikacji należy do właśnie takich aplikacji.

- Chyba śmiało można stwierdzić, że SMS-y odchodzą do lamusa. Coraz większą popularność stanowią ogólnodostępne komunikatory, a wśród nich prym wiedzie WhatsApp. Jego sukces leży w ogólnej dostępności – dziś każdy użytkownik smartfonu może korzystać z WhatsApp bez względu na platformę - ocenia Maciej Skrzypczak z "Connected Magazine".

19 miliardów za WhatsApp

Aplikacja WhatsApp stała się szczególnie popularna, gdy stała się przedmiotem jednego z największych przejęć, jakie miały miejsce w branży nowych technologii. Facebook kupił WhatsApp za zawrotną sumę 19 miliardów dolarów. Korporacja, będąc w posiadaniu WhatsApp przy jednoczesnym dostarczaniu własnego komunikatora - Facebook Messenger (500 milionów stałych użytkowników), kontroluje obecnie usługi wymiany krótkich wiadomości, z których korzysta - jak wynika za raportów firm - blisko 1,5 miliarda osób. Eksperci wskazują, że komunikatory dostępne w formie aplikacji na urządzenia mobilne stanowią przyszłość komunikacji, zwłaszcza na rynkach rozwijających się, gdzie często smartfon czy tablet jest jedynym urządzeniem komputerowym. - Rynki wschodzące chłoną dziś tańsze i średnio drogie smartfony tak, jak kilka lat temu chłonęły tanie telefony komórkowe. Komunikatory, np. WhatsApp, to niezbędna część ekosystemu mobilnego, więc ich dostawcy mają w tych częściach świata naturalne pole do rozwoju bazy użytkowników. Warto o nich walczyć, nie tylko ze względu na to, że zwiększają oni wartość danej platformy, lecz także dlatego, że w dłuższej perspektywie mogą zapewnić bufor czasowy na dostosowanie się do lepszego produktu konkurencji, który prędzej czy później musi się pojawić. Z perspektywy użytkownika bariera zmiany komunikatora jest minimalna, więc ci dostawcy, którzy nie zbudowali olbrzymiej bazy użytkowników, nie będą mieli czasu na reakcję – powiedział PAP analityk z firmy foresightowej 4CF Kacper Nosarzewski. Aplikacja WhatsApp dostępna jest na wszystkich wiodących mobilnych systemach operacyjnych - Android, iOS, Windows Mobile, BlackBerry. WhatsApp Inc. powstało w 2009 r. w Kalifornii, firma obecnie jest w trakcie procesu przejęcia przez Facebooka.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości