Dwa języki oddalają od Rzymu. Chcą Venexitu

TVN24 Biznes

Flickr (CC BY 3.0)Wenecja Euganejska uchwaliła "Venexit". Chce autonomii

“Venexit”- tak włoskie media nazwały przyjęcie uchwały przez radę regionu Wenecja Euganejska, która uznaje „naród wenecki” za mniejszość etniczną i przewiduje referendum ws. specjalnej autonomii.

Dokument ten uchwalono na wniosek separatystycznej Ligi Północnej i centroprawicy, które mają większość mandatów w radzie regionalnej.

Dwa języki

Uchwała postuluje wprowadzenie w Wenecji Euganejskiej dwujęzyczności, to znaczy uznania tzw. języka weneckiego jako równorzędnego. Ponadto radni opowiedzieli się za tym, aby tamtejsi urzędnicy państwowi mieli obowiązek posiadania "świadectwa weneckości" i zdania egzaminu ze znajomości lokalnego języka.

Dziennik "La Repubblica podkreśla jednak, że w kwestii języka weneckiego i tego, czy rzeczywiście należy uznać go za osobny język, czy też jest to dialekt, nie ma nawet zgody wśród lingwistów i historyków.

Radni zawarli w uchwale też postulat nauczania języka weneckiego w tamtejszych szkołach oraz używania go na tablicach drogowych i nazwach geograficznych.

Daleko do Rzymu

Część mieszkańców Wenecji i okolic chce być mniejszością narodową państwa włoskiego i po raz kolejny, jak się przypomina, podkreślają oni, że bardzo daleko jest im do Rzymu - zauważają media.

- To ważny krok, który wzmocni wniosek o przyznanie specjalnej autonomii regionowi - powiedział sprawozdawca uchwały Riccardo Barbisan z Ligi Północnej. Przeciwko temu rozporządzeniu wystąpili politycy centrolewicy uznając, że jest niezgodne z konstytucją. Ich zdaniem uchwała zostanie odrzucona przez włoski Trybunał Konstytucyjny. - To jest wystawianie wenecjan na pośmiewisko - podkreślają przeciwnicy tej inicjatywy.

Najostrzej lokalna centrolewica skrytykowała pomysł promowania "wymyślonego" ,według niej, języka weneckiego. Nikt go nie zna i nikt nim nie mówi - zauważają politycy Partii Demokratycznej i podkreślają, że w regionie jest wiele dialektów, ale nie osobny język.

Przypomina się, że obecny pomysł "Venexitu" to rezultat tendencji separatystycznych w tej części Półwyspu Apenińskiego, które nie uznają jej przyłączenia do Włoch przed 150 laty.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY 3.0)