Zaskakująca podwyżka stóp procentowych na Węgrzech. "Ruch powyżej oczekiwań"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Narkun o sytuacji na rynku kredytowym
Narkun o sytuacji na rynku kredytowymTVN24
wideo 2/5
TVN24Narkun o sytuacji na rynku kredytowym

Stopy procentowe na Węgrzech znowu w górę. Narodowy Bank Węgier (MNB) we wtorek zdecydował o podwyższeniu głównej stopy procentowej o 125 punktów bazowych do poziomu 13 procent. Tak duża podwyżka zaskoczyła analityków.

Zmiany wejdą w życie w środę, 28 września. W sierpniu stopy procentowe poszły w górę o 100 punktów bazowych.

Proces stopniowego podwyższania stóp procentowych na Węgrzech rozpoczął się w czerwcu 2021 roku.

Stopy procentowe na Węgrzech - komentarze

"Poziom stóp procentowych na Węgrzech został podwyższony o 125 pb. Aktualnie ich poziom wynosi 13 proc., poprzednio było to 11,75 proc.. Jest to ruch powyżej oczekiwań, spodziewano się podwyżki o 100 pb" - zwrócili uwagę przedstawiciele Domu Maklerskiego TMS Brokers.

Jak wskazali, jest to już 16. podwyżka głównej stopy procentowej na Węgrzech. "Nie jest to także pierwszy raz kiedy Narodowy Bank Węgier znacznie przewyższa oczekiwania rynkowe co do poziomu podwyżek. W lipcu bank zdecydował o podwyższeniu stopy, aż o 185 pb (spodziewano się ruchu o 50 pb)" - czytamy.

Ekonomiści mBanku zauważyli, że po wtorkowej decyzji "stopa procentowa na Węgrzech aktualnie jest prawie 2x wyższa niż w Polsce". Zwrócili też uwagę na notowania forinta i złotego.

"Jak sobie radzi forint relatywnie do złotego? W zasadzie nic się nie zmienia od maja/czerwca (wąski przedział wahań), kiedy złoty zaliczył względem forinta kilkuprocentowe umocnienie (na wykresie kurs PLN/HUF - im wyżej tym mocniejszy złoty, słabszy forint)" - napisali.

W ocenie ekonomistów Banku Pekao, w porównaniu do banków centralnych w Polsce i Czechach, "węgierski bank centralny wytycza własną ścieżkę".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości