TVN24 Biznes | Ze świata

Węgry podnoszą stopy procentowe mocniej niż prognozowano. "Gonitwa trwa, kolejny ruch po stronie RPP"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: od października ubiegłego roku podnieśliśmy stopy o ponad dwa punkty procentowe (wypowiedź z 5 stycznia 2022)
Glapiński: od października ubiegłego roku podnieśliśmy stopy o ponad dwa punkty procentowe (wypowiedź z 5 stycznia 2022)
wideo 2/5
Glapiński: od października ubiegłego roku podnieśliśmy stopy o ponad dwa punkty procentowe (wypowiedź z 5 stycznia 2022)

Narodowy Bank Węgier (MNB) we wtorek zdecydował o podwyższeniu głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych do poziomu 2,9 procent. Analitycy spodziewali się wzrostu o 30 punktów bazowych.

Zmiany wejdą w życie w środę, 26 stycznia. To ósma podwyżka stóp procentowych na Węgrzech w ostatnich miesiącach, m.in. w grudniu i listopadzie główna stopa procentowa szła w górę o 30 punktów bazowych. Proces stopniowego podwyższania stóp procentowych rozpoczął się w czerwcu tego roku.

Pod koniec grudnia 2021 roku premier Węgier Viktor Orban zapowiadał zamrożenie stóp procentowych kredytów hipotecznych. Zgodnie z zapowiedziami przez pół roku miały one pozostać na poziomie z końca października, co w efekcie miało się przełożyć na niższe raty kredytów. Wiosną 2022 roku na Węgrzech mają się odbyć wybory parlamentarne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stopy procentowe na Węgrzech - komentarze

Ekonomiści PKO BP spodziewają się kolejnych podwyżek stóp procentowych na Węgrzech. "MNB podniósł główną stopę procentową o 50 pb do 2,90 procent. Ponieważ nie ma oznak by inflacja CPI hamowała, przed nami kolejne podwyżki, a stopa MNB będzie (zgodnie z zapowiedziami banku) konwergować do tygodniowej st. depozytowej (obecnie 4,0 procent)" - napisali w komentarzu na Twitterze.

Z kolei ekonomiści mBanku zwrócili uwagę, że podwyżka stóp procentowych na Węgrzech jest wyższa niż prognozowano. "Węgrzy jednak zdecydowali się na podwyżkę stóp o większej skali (+50pb vs oczekiwane +30). Obecna stopa referencyjna to 2,9 procent. Gonitwa trwa, kolejny ruch po stronie #RPP (Rada Polityki Pieniężnej - red.)" - napisali w komentarzu na Twitterze.

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce na posiedzeniu, które zaplanowano 8 lutego. Obecnie główna referencyjna stopa procentowa w Polsce jest na poziomie 2,25 procent. To najwyższy poziom od sierpnia 2014 roku. W piątkowej wypowiedzi dla agencji Bloomberga prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński powiedział, że w świetle ostatnich danych "stopy procentowe banku centralnego powinny wzrosnąć bardziej, niż przewiduje rynek". Piątkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazały, że produkcja przemysłowa i płace rosły w dwucyfrowym tempie w ostatnim miesiącu 2021 roku.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości