Jest decyzja węgierskiego banku w sprawie stóp procentowych. "Wyścig trwa"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Wojciech Kostrzewa o inflacji i stopach procentowych
Wojciech Kostrzewa o inflacji i stopach procentowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Wojciech Kostrzewa o inflacji i stopach procentowych

Narodowy Bank Węgier (MNB) we wtorek zdecydował o podwyższeniu głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych do poziomu 5,90 procent. Cykl rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku.

Zmiany wejdą w życie w środę, 1 czerwca. To dwunasta podwyżka stóp procentowych na Węgrzech w ostatnich miesiącach. W kwietniu główna stopa procentowa poszła w górę o 100 punktów bazowych. Proces stopniowego podwyższania stóp procentowych rozpoczął się w czerwcu 2021 roku.

W reakcji na decyzję MNB osłabia się forint. Przedstawiciele TMS Brokers zwrócili uwagę, że zakładano wzrost głównej stopy procentowej do 6,00 proc. "Cykl podwyżek trwa już od czerwca 2021 i w każdym miesiącu jest wykonywany jakiś ruch. W kwietniu podwyżki wyniosły 100 punktów bazowych. Dzisiaj jednak zmiana rozczarowała rynki, co odbija się na węgierskiej walucie" - czytamy w komentarzu.

"Ostatni dynamiczny impuls wzrostowy na EUR/HUF obserwowaliśmy 25 maja, kiedy kurs z poziomu 382.50 wzrósł do prawie 395. Dzisiaj po decyzji notowania ponownie urosły i znalazły się powyżej lokalnych szczytów" - dodali przedstawiciele TMS Brokers.

W kwietniu 2022 roku inflacja na Węgrzech wyniosła 9,5 proc. rok do roku, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 8,5 proc.

Stopy procentowe w Polsce

Ekonomiści mBanku napisali, że trwa wyścig na stopy procentowe. "Narodowy Bank Węgier podwyższył dziś o 50pb do 5,90 procent. Jest szansa na pobicie tego poziomu w PL już w przyszłym tygodniu. Prognozujemy podwyżkę stóp #RPP z 5,25 procent do 6,0 procent" - napisali ekonomiści.

Podczas majowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w kolejną środę, 8 czerwca.

PAP/Maciej Zieliński

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku wzrosły rok do roku o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny poszły w górę o 1,7 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości