Węgierski rząd nakazał zmniejszyć zużycie gazu w instytucjach państwowych

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Ambasador Niemiec w Polsce: poleganie na gazie rosyjskim niewątpliwie jest błędem
Ambasador Niemiec w Polsce: poleganie na gazie rosyjskim niewątpliwie jest błędemTVN24
wideo 2/6
TVN24Ambasador Niemiec w Polsce: poleganie na gazie rosyjskim niewątpliwie jest błędem

Instytucje państwowe mają zmniejszyć zużycie gazu o 25 procent - o takim nakazie węgierskiego rząd poinformował na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Zmniejszenie zużycia surowca ma się odbyć w ramach programu oszczędzania energii.

- W ciągu najbliższych dwóch tygodni ministerstwa powinny opracować swoje plany, aby zużywać tylko trzy czwarte zeszłorocznego poziomu gazu – powiedział Gulyas. Temperatura ogrzewania w budynkach administracji publicznej będzie zmniejszona do 18 stopni C.

Ograniczenia nie dotkną szpitali i instytucji opieki społecznej.

Nakaz zmniejszenia zużycia gazu w instytucjach państwowych

Szef kancelarii premiera Viktora Orbana wezwał ponadto konsumentów do oszczędnego korzystania z gazu i energii elektrycznej. Dodał również, że rząd będzie regulował ceny drewna opałowego, aby zapewnić gospodarstwom domowym dostęp do surowca po przystępnych cenach przed sezonem grzewczym. Dodał również, że na Węgrzech może wzrosnąć wydobycie węgla.

Ponadto rząd pracuje nad programem wsparcia dla energochłonnych małych i średnich przedsiębiorstw – zapowiedział Gulyas.

W czwartek podczas otwarcia Bosch Budapest Innovation Campus premier Orban uspokajał zebranych, że Węgrom nie zabraknie energii.

- Nie będziemy mieli do czynienia z niedoborami energii. To nie obietnica, to stwierdzenie faktu. Na Węgrzech będzie wystarczająca ilość gazu i energii elektrycznej, więc żadna fabryka nie będzie zamknięta z powodu niedoborów - powiedział szef rządu.

Z kolei minister przemysłu i technologii Laszlo Palkovics poinformował we wtorek na konferencji Portfolio Sustainable World 2022, że Węgry planują znaczącą redukcję zużycia gazu do 2030 roku.

Ogłoszone w czwartek na konferencji prasowej zmiany mają ograniczyć zużycie gazu na Węgrzech o ok. 200 mln metrów sześciennych.

Czytaj więcej: Jest unijny plan na kryzys energetyczny>>>

Na Węgrzech rocznie zużywa się ok. 10 mld metrów sześciennych gazu. We wrześniu 2021 roku rząd węgierski podpisał z Gazpromem 15-letnią umowę na dostawy 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. W ostatnich miesiącach Węgry negocjowały z Rosją dodatkowe dostawy i zgodnie z ostatnim porozumieniem we wrześniu i październiku do kraju ma trafiać dodatkowo 5,8 mln metrów sześciennych gazu dziennie rurociągiem Turkish Stream przez Serbię.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości