TVN24 Biznes | Ze świata

Na Węgrzech pracownicy instytucji państwowych będą musieli się zaszczepić

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Pracownicy węgierskich instytucji państwowych będą musieli być zaszczepieni przeciwko COVID-19 - zapowiedział szef sztabu premiera Viktora Orbana - Gergely Gulyas. Taką decyzję podjął rząd na Węgrzech po gwałtownym wzroście nowych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Reuters.

Gulyas dodał, że pracodawcy prywatnych firm będą również uprawnieni do wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników, jeśli uznają to za konieczne. Ponadto noszenie masek będzie obowiązkowe w transporcie publicznym od 1 listopada - podała Agencja Reutera.

Koronawirus na Węgrzech

Węgry odnotowują regularny wzrost liczby infekcji w ciągu ostatnich tygodni. W czwartek poinformowano o 4039 zakażeniach odnotowanych w ostatniej dobie, a liczba nowych przypadków podwoiła się w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Na Węgrzech, w kraju liczącym 10 milionów mieszkańców, odnotowano 30 692 zgony od początku pandemii. Do tej pory ponad 5,7 miliona ludzi zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, a ponad 1,16 miliona otrzymało trzecią dawkę przypominającą - napisał Reuters.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zakażeni w szpitalach

- Spodziewamy się, że liczba nowych infekcji podskoczy, również liczba osób w szpitalach wzrośnie, choć w mniejszym stopniu. Będziemy mieli mniej osób potrzebujących respiratorów i zmarłych w porównaniu do poprzedniej fali pandemii - powiedział Gulyas, cytowany przez Reutersa.

Zakazane będzie odwiedzanie zakładów opieki zdrowotnej i instytucji społecznych.

Szczepienia na Węgrzech

Gulyas wezwał więcej Węgrów do przyjęcia szczepionek, mówiąc, że wskaźnik szczepień w tym kraju był stosunkowo wysoki w Europie Środkowo-Wschodniej – która ma najniższy wskaźnik szczepień w Unii Europejskiej – ale wciąż jest poniżej średniej UE.

- Tylko większa liczba osób zaszczepionych może powstrzymać czwartą falę. Mamy mnóstwo szczepionek – dodał.

Sąsiednia Rumunia znajduje się na czele nowej fali COVID-19, która przetacza się przez region, z jednym z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności, a szpitale mają problemy.

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości