Do Węgier płynie coraz więcej rosyjskiego gazu

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Eksperci o "szantażu energetycznym" Władimira Putina i próbach uniezależnienia się od rosyjskiego gazu
Eksperci o "szantażu energetycznym" Władimira Putina i próbach uniezależnienia się od rosyjskiego gazuTVN24
wideo 2/4
TVN24Eksperci o "szantażu energetycznym" Władimira Putina i próbach uniezależnienia się od rosyjskiego gazu

Gazprom już rozpoczął przekazywanie Węgrom większej ilości gazu, niż zapisano w dwustronnej umowie – poinformował węgierski wiceminister spraw zagranicznych Tamas Menczer na Facebooku. O zwiększenie dostaw zabiegał w Moskwie szef MSZ Peter Szijjarto.

"Na pierwszym etapie do końca sierpnia będzie codziennie docierać z południa Tureckim Potokiem dodatkowo 2,6 mln metrów sześciennych gazu, a co do wrześniowych planów, już trwają uzgodnienia" – napisał Menczer w sobotę.

Gaz ziemny. Do Węgier trafia więcej surowca

Przypomniał, że na skutek wojny w Ukrainie i sankcji wprowadzonych przeciwko Rosji "Europa stoi w obliczu poważnego kryzysu dostaw energetycznych". Jak ocenił, mimo ogromnego wzrostu cen gazu podstawową kwestią jest obecnie nawet nie to, ile gaz będzie kosztować, a to, czy jego ilość będzie wystarczająca w sezonie zimowym.

Menczer podkreślił, że w normalnych czasach ponad 32-procentowy poziom zapełnienia zbiorników gazem na Węgrzech wystarczyłby na zimę, ale "teraz niestety czasy nie są normalne". "Dlatego rząd zdecydował, że powinniśmy zdobyć około 700 mln metrów sześciennych gazu więcej, niż przewidziano w umowach" – napisał.

Dodał, że w związku z tym Szijjarto przeprowadził niedawno rozmowy w Moskwie i dzięki temu od piątku rano Węgry otrzymują już więcej surowca.

W minionym tygodniu węgierskie Ministerstwo Technologii i Przemysłu przekazało, że rurociągiem "Przyjaźń" znów płynie ropa naftowa na Węgry. 4 sierpnia Rosja wstrzymała dostawy ropy południowym odcinkiem ropociągu "Przyjaźń" do Węgier, Słowacji i Czech, tłumacząc to tym, że nałożone na nią międzynarodowe sankcje uniemożliwiły zrealizowanie płatności za tranzyt surowca

Nowa umowa gazowa

Węgry podpisały we wrześniu 15-letnią umowę z Rosją na dostawy gazu. Gazprom ma im dostarczać 4,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie dwoma szlakami: przez Serbię i przez Austrię.

Szijjarto poinformował po przybyciu do Moskwy pod koniec lipca, że podejmuje rozmowy z szefem MSZ Siergiejem Ławrowem w sprawie zawarcia "najszybciej jak to możliwe" pokoju na Ukrainie i z wicepremierem Aleksandrem Nowakiem na temat dostaw gazu. Wcześniej zapowiedział, że Budapeszt chce dokupić większe ilości surowca.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Igor Kuznetsov

Pozostałe wiadomości