Firmy kierują gorszą żywność na wschód UE? Kolejne państwa chcą interwencji

Ze świata

ShutterstockWęgry i Słowacja uważają, że do wschodnich krajów UE trafia gorsza żywność

Węgry i Słowacja zwrócą się do Komisji Europejskiej o podjęcie kroków prawnych w celu wyeliminowania "podwójnych standardów jakości" stosowanych przy sprzedaży artykułów żywnościowych na wschodzie i zachodzie UE - poinformował węgierski resort rolnictwa.

Oba kraje utrzymują, że ponadnarodowe koncerny na biedniejszym rynku wschodnim sprzedają gorszą żywność niż ma to miejsce na zachodzie UE. Chodzi przy tym o produkty oferowane pod tymi samymi markami.

Głosy z Węgier, Czech i Słowacji

Ministerstwo rolnictwa Węgier poinformowało w poniedziałek, że Budapeszt i Bratysława zgłoszą wniosek w tej sprawie 6 marca, podczas posiedzenia unijnej rady ds. rolnictwa i rybołówstwa. Węgry z zadowoleniem przyjęły też inicjatywę Słowacji, która chce, aby ten temat stał się przedmiotem rozmów państw Grupy Wyszehradzkiej. Do takiego spotkania może dojść w tym tygodniu.

O konieczności wprowadzenia zakazu sprzedaży we wschodnioeuropejskich krajach UE artykułów żywnościowych gorszej jakości mówił też czeski minister rolnictwa Marian Jureczka. Czeskie organizacje konsumenckie od dawna narzekają na niższą jakość żywności sprzedawanej przez duże firmy. Ale brakuje im - jak pisała agencja Reutera - siły przebicia, ponieważ sprzedaż tych artykułów jest w UE legalna, jeśli tylko na opakowaniach wyszczególniono wszystkie składniki produktu. Firmy utrzymują z kolei, że stosując różne receptury zaspokajają lokalne gusty.

Zobacz: Walka z niezdrową żywnością. Debata Kobiet w TVN24 BiS (Film z 09.12.2016)

Walka z niezdrową żywnością. Debata Kobiet w TVN24 BiSTVN24 BiS

Autor: azb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock