Najbardziej rozgrzany rynek nieruchomości w Unii Europejskiej hamuje

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Bloomberg
Viktor Orban: jeśli wojna na Ukrainie będzie długo trwała to fala migracyjna będzie wzrastać
Viktor Orban: jeśli wojna na Ukrainie będzie długo trwała to fala migracyjna będzie wzrastaćTVN24
wideo 2/7
TVN24Viktor Orban: jeśli wojna na Ukrainie będzie długo trwała to fala migracyjna będzie wzrastać

Ceny mieszkań na Węgrzech w czwartym kwartale 2022 roku spadły o 4 procent w porównaniu do poprzedniego kwartału - napisał Bloomberg. Według agencji, może to oznaczać, że najbardziej rozgrzany rynek nieruchomości w całej Unii Europejskiej mógł osiągnąć swój szczyt.

Węgierski rynek nieruchomości, najgorętszy w Unii Europejskiej w ostatniej dekadzie, osiągnął swój szczyt. Tak wynika z danych jednego z największych pośredników nieruchomości nad Balatonem, o których napisała agencja Bloomberg.

Ceny mieszkań spadły średnio o 4 proc. w czwartym kwartale w stosunku do poprzedniego kwartału - podał we wtorek Otthon Centrum. Pomimo obniżki w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, to ceny mieszkań na Węgrzech wzrosły w całym 2022 roku o 25 proc. w porównaniu do sytuacji przed rokiem.

Ceny mieszkań na Węgrzech

Agencja Bloomberg zwróciła uwagę, że rekordowo niskie stopy procentowe, dotacje mieszkaniowe i skokowy wzrost płac napędzały węgierskie budownictwo mieszkaniowe. Ceny nieruchomości w tym kraju wzrosły o 156 proc. od 2015 roku, najwięcej w całej UE - wynika z danych Eurostatu na koniec trzeciego kwartału 2022 roku.

Agencja zauważyła, że trend zmienił się, gdy Węgry walczyły o opanowanie sytuacji gospodarczej po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Najwyższa inflacja w UE zmusiła węgierski bank centralny do podniesienia głównej stopy procentowej do 18 proc., mocno ograniczając popyt na kredyty hipoteczne.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości