Weekend TVN24 Biznes i Świat: Wznowienie relacji USA-Kuba, Rosja odizolowana gospodarczo

Ze świata

Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Sytuacja finansowa Rosji jest fatalna. Rekordy słabości notuje rubel, który powoduję że Rosjanie zaczynają wykupywać elektronikę, meble i samochody, by jak najmniej stracić na słabnącej walucie. Jakie zagrożenie może stanowić upokorzona finansowo Rosja? Nie zabraknie też tematów świątecznych przygotowań i ciekawych filmów dokumentalnych.

Rosyjski niedźwiedź nie da się uwiązać Ameryce na łańcuchu - to słowa Władimira Putina z jego dorocznej wielkiej konferencji prasowej. Ta była dziesiąta - jubileuszowa i trwała ponad 3 godziny.

Echa ataków w Sydney

Mijający tydzień to także seria krwawych ataków terrorystycznych. W Sydney - desperat trzymał pod bronią personel i gości kawiarni. W Pakistanie w ataku talibów na szkołę wojskową zginęło 141 osób. Dlaczego nie udaje się zapobiec takim zagrożeniom? Jak walczyć z terroryzmem. W sobotę o 13:30 gośćmi TVN24 Biznes i Świat byli politolog z SGH, prof. Krzysztof Kozłowski oraz ekspert ds. Międzynarodowych Wojciech Szewko. Polityczna odwilż po latach – Kuba i Stany Zjednoczone wznawiają stosunki dyplomatyczne, a my sprawdzamy, co na tej zmianie zyskają Kubańczycy i my sami. Legalny eksport cygar, zabytkowe perły motoryzacji łatwiej dostępne wycieczki. W sobotę o 14:40 Michał Sznajder porozmawiał o tym z Markiem Śliwką z Biura Podróży Logos Tour i znawcą zabytkowych samochodów, Patrykiem Mikiciukiem z TVN Turbo. Barack Obama zapowiada normalizację relacji z Kubą. W tym samym czasie, o przełomie w relacjach obu krajów mówił w orędziu do swojego narodu, z pałacu w Hawanie, Raul Castro. Co to oznacza? Czy uda się zlikwidować podziały utrzymywane przez dekady? W sobotę o 17:15 Michał Sznajder porozmawiał o tym z Maciejem Stasińskim, dziennikarzem Gazety wyborczej i komentatorem TVN24 Biznes i Świat, a w niedzielę o 11:00 rozmawiał będzie z kierownikiem Katedry Historii Gospodarczej SGH, prof. Wojciechem Morawskim.

Ambicje Chińczyków w górę

Polska cieszy się z Pendolino, a Chińczycy, mają największą na świecie sieć kolei dużych prędkości. Według Banku Światowego, większą niż cała Unia Europejska razem wzięta. A ambicje Chińczyków są jeszcze większe. Planują oni budowę szybkiej linii kolejowej do Europy zachodniej. Czy to możliwe? W sobotę o 18:00 opowiedzą Adrian Furgalski z zespołu doradców gospodarczych TOR i Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja. Amerykańska premiera filmu o Kim Dzong Unie - odwołana po groźbach. Grupa hakerów ostrzegła przed atakami na kina wyświetlające film o zamachu na przywódcę Korei Północnej. Potencjalne ataki porównano do tych z 11 września 2001 roku. Wszystko to - po wielkim komputerowym włamaniu i wycieku danych z Sony Pictures. Chociaż Pjongjang odciął się od zamachu, podejrzenia padają właśnie w tamtą stronę. Kto terroryzuje filmowców? W niedzielę o 11:10 opowiedzą Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja oraz krytyk filmowy Wiesław Kot.

Kto prezydentem w USA?

Jeb Bush rozpatrzy możliwość ubiegania się o prezydenturę. Brat George’a W. Busha i syn George’a Busha seniora byłby trzecim prezydentem w rodzinie. O ile oczywiście uda mu się wygrać wybory. Na razie były gubernator Florydy przygotowuje się do kampanii. Kim jest? I jakie są amerykańskie polityczne dynastie? W niedzielę o 14:35 opowiedzą amerykanista prof. Longin Pastusiak i Bartosz Węglarczyk, gospodarz programu „Świat”.

Ukraina kończy z neutralnością, desperacko próbuje powstrzymać Rosję i separatystów i rozpaczliwie szuka pieniędzy. Tak kończy się rok dla naszego wschodniego sąsiada. Jakie wyzwania czekają władze w Kijowie? I czy Ukraińcy sukcesem się z nimi zmierzą? W niedzielę o 18:00 Michał Sznajder będzie rozmawiać o tym z Kazimierzem Wóycickim z Kolegium Europy Wschodniej Uniwersytetu warszawskiego, komentatorem TVN24 Biznes i Świat.

"Atlas świata"

Wśród tematów, które poruszy wraz z gośćmi Magdalena Ogórek będą: zamach w Sydney i krwawy atak w Pakistanie; Putin zaklinający rzeczywistość dotyczącą sytuacji gospodarczej Rosji; ekspresowy szczyt w UE; topnieją lody miedzy USA a Kubą. Gośćmi programu będą Grzegorz Cydejko, Jan Rokita, Andrzej Jonas, Katarzyna Górak-Sosnowska. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Liedel z BBN.

Jak co weekend na antenie TVN24 Biznes i Świat znajdzie się miejsce na ciekawe dokumenty.

Autor: pp//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat