TVN24 Biznes | Ze świata

Stolica Apostolska w coraz lepszej sytuacji finansowej

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Watykan. Wierni zebrani na modlitwie Anioł Pański
Watykan. Wierni zebrani na modlitwie Anioł PańskiReuters
wideo 2/5
ReutersWatykan. Wierni zebrani na modlitwie Anioł Pański

Deficyt budżetowy Stolicy Apostolskiej na koniec 2021 roku wyniósł 3 miliony euro, podczas gdy rok wcześniej było to 63 miliony euro. Tak wynika z danych ogłoszonych w piątek w Watykanie. To budżet "praktycznie zrównoważony" - wskazał prefekt Sekretariatu do spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves.

- Nie dążymy do nadwyżek, ale do równowagi w służbie Stolicy Apostolskiej - stwierdził prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves w wywiadzie dla mediów. Wyraził opinię, że 3 miliony euro deficytu "to niewiele". To budżet "praktycznie zrównoważony i nie jest to liczba, która budzi niepokój" - dodał.

Zaznaczył, że dobre rezultaty finansowe w zeszłym roku sprawiły, że deficyt znacznie się zmniejszył.

Sytuacja finansowa Stolicy Apostolskiej

- Zrobiliśmy wiele kroków w słusznym kierunku przejrzystości, ochrony ekonomicznej Stolicy Apostolskiej i zrównoważonego rozwoju - powiedział hiszpański jezuita.

Wyniki - jak zapewnił Alves - "są lepsze niż przewidywaliśmy". - Ale jeśli chodzi o przyszłość, to rysuje się bardzo niepewny okres - przyznał. - Nie możemy powiedzieć, że czas wyrzeczeń się skończył. Rok 2022 będzie szczególnie trudny i taki będzie też 2023 - dodał Alves.

Stolica Apostolska to władza zwierzchnia papieża w Kościele katolickim. Stanowi odpowiednim rządu Kościoła katolickiego, ze wszystkimi instytucjami Kurii Rzymskiej i Państwo Watykańskie mają osobne budżety.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości