"Schaeuble już w 2012 roku chciał Grexitu"

Ze świata

TVN24 BiSKryzys grecki jak "gra w cykora"

Minister finansów Grecji Janis Warufakis w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) zarzucił niemieckiemu ministrowi finansów Wolfgangowi Schaeublemu, że już w 2012 roku chciał Grexitu, czyli wykluczenia Grecji ze strefy euro.

- Pan Schaeuble już w 2012 roku wyraźnie dał do zrozumienia, że preferowałby Grexit - powiedział Warufakis. Niemiecki polityk reprezentuje twardą linię wobec Grecji. Z tego powodu jego popularność w Niemczech znacznie wzrosła.

Co zrobią Grecy?

Grecki minister wyraził przekonanie, że w niedzielnym referendum w sprawie warunków pomocy zagranicznej jego rodacy zagłosują w większości zgodnie z zaleceniem rządu na "nie" i że jego rząd utrzyma się po referendum. - Wiem, że niemiecki rząd chciałby, aby sprawy potoczyły się inaczej, ale Grecy prawdopodobnie nie chcą tego; ufają nam - podkreślił Warufakis.

Jego zdaniem niezależnie od wyniku referendum na początku przyszłego tygodnia dojdzie do porozumienia między Grecją a wierzycielami. - Oczekuję, że do porozumienia dojdzie w poniedziałek - powiedział.

Jeżeli większość Greków powie w niedzielę "tak", podstawą porozumienia stanie się propozycja instytucji (MFW, EBC, KE). "Nie słuchajcie tych, którzy mówią, że ostatnie propozycje wierzycieli są nieaktualne; oczywiście, że jeszcze leżą na stole, ponieważ są one zgodne z tym, czego chcą (wierzyciele)" - powiedział szef resortu finansów.

Cały wywiad ukaże się w niedzielę. "FAS" jest niedzielnym wydaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Redakcja udostępniła w sobotę na stroni internetowej fragmenty rozmowy.(

Autor: /gry / Źródło: PAP

Raporty: