Ze świata

Grecki minister finansów wierzy w porozumienie. "Jeszcze w tym tygodniu"

Ze świata


Wierzę, że ministrowie finansów strefy euro zatwierdzą propozycję Aten w sprawie przedłużenia umowy pożyczkowej jeszcze w tym tygodniu - powiedział w środę Janis Warufakis, grecki szef resortu finansów.

Warufakis uważa, że grecki wniosek zyska poparcie krajów eurolandu. Grecki wniosek o przedłużenie programu kredytowego będzie w czwartek rozpatrywany przez urzędników strefy euro w ramach prac grupy roboczej.

Będzie zgoda?

- Aplikacja zostanie napisana w taki sposób, aby spełniać postulaty zarówno strony greckiej, jaki i eurogrupy - twierdzi Warufakis.

Zdaniem Valdisa Dombrovskisa wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej przeciągające się rozmowy na temat przedłużenia programu pomocowego dla Grecji wywołują "niepokojące tendencje" na rynkach.

- Musimy zobaczyć na papierze, o co dokładnie poprosi grecki rząd - powiedział Dombrovskis na konferencji prasowej w Brukseli, komentując zapowiedzi rządu w Atenach, że wystąpi on do eurogrupy o przedłużenie "umowy kredytowej", pomijając warunki, narzucające cięcia wydatków i reformy.

Elastyczność

Dobrovskis podkreślił, że w trakcie poniedziałkowego spotkania eurogrupy było jasne, że strefa euro wymaga od Aten, by wystąpiły o przedłużenie całego programu pomocowego - wraz z warunkami, od których zależy udzielenie pomocy.

- Najbardziej realistyczną drogą naprzód jest przedłużenie obecnego programu pomocowego przy poszanowaniu wynikających z niego zobowiązań, a jednocześnie przy dopuszczeniu pewnej elastyczności - jeśli np. greckie władze chciałyby zastąpić pewne działania przewidziane w programie innym działaniami o takich samych skutkach finansowych - dodał Dombrovskis.

Fiasko rozmów

W poniedziałek na spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro Grecja podtrzymała swe stanowisko, że nie chce przedłużenia obecnego programu pomocowego i proponuje w zamian tzw. porozumienie pomostowe, dające jej czas na wynegocjowanie innych warunków pożyczek.

Kraje eurolandu dały w poniedziałek Grecji czas do piątku, by wystąpiła o przedłużenie obecnego programu pomocowego, kończącego się 28 lutego, gdyż w przeciwnym wypadku nie otrzyma dalszych pożyczek.

Na posiedzeniu klubu parlamentarnego SYRIZY premier Grecji Aleksis Cipras podkreślił, że Ateny pracują nad nowym, "uczciwym i wzajemnie korzystnym porozumieniem", ale nie pójdą na kompromis. Zapewnił, że jego partia zamierza dotrzymać obietnic wyborczych i skończyć z programem oszczędności narzuconym przez trojkę w zamian za program ratujący kraj przed bankructwem.

Ogromny dług

W latach 2010-2014 Grecja otrzymała od UE i MFW 240 mld euro w ramach programów ratunkowych, które uchroniły ją przed bankructwem. Nowy rząd w Atenach chce teraz tzw. porozumienia pomostowego zamiast nadzorowanego przez trojkę obecnego programu pomocowego.

Grecja na progu Unii?TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: reuters, pap

Raporty:
Pozostałe wiadomości