Po decyzji Fed na Wall Street bez większych zmian

Ze świata

TVN24 BiS"Gołębia" Yellen osłabia dolara

Grupujące największe spółki indeksy giełdy w Stanach Zjednoczonych zakończyły sesję na plusie, pod kreską dzień zakończył Nasdaq. Fed utrzymał stopy procentowe w przedziale 1,00-1,25 procent.

Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,25 proc. do 23.435,71 pkt. S&P 500 zyskał 0,16 proc. i zakończył dzień na poziomie 2.579,37 pkt. Nasdaq Comp. stracił 0,17 proc. i wyniósł 6.716,53 pkt.

Stopy bez zmian

Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła bez zmian główną stopę procentową w przedziale 1,00-1,25 proc. - podano w komunikacie po zakończeniu posiedzenia. Fed uważa, że gospodarka USA rozwija się w "solidnym tempie", mimo wpływu huraganów. Poprzednio Fed oceniał wzrost gospodarczy w USA jako "umiarkowany".

Rynek przyjął decyzje Fed neutralnie, choć poprawa oceny dla wzrostu gospodarczego może być odczytywana jako kolejne potwierdzenie zamiaru trzeciej w tym roku podwyżki stóp proc. w grudniu, zgodnie z wrześniową projekcją Rezerwy.

Dochodowość 10-letnich Treasuries spadła o 1 pb. do 2,37 proc. W środowym komunikacie powtórzono sformułowanie, iż Rezerwa uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej. Zaznaczono, że po przejściu huraganów wzrosły ceny benzyny, co wzmocniło wrześniową inflację, choć w ujęciu bazowym inflacja pozostała "niska". FOMC (Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku) nadal oczekuje, że inflacja w średnim terminie pozostanie poniżej 2-proc. celu, jednak w średnim okresie ustabilizuje się wokół tego poziomu. Z uwagi na fakt, iż grudniowa podwyżka stóp proc. w USA od dawna jest już w cenach, rynek jest bardziej zainteresowany personaliami przyszłego prezesa Rezerwy Federalnej. W czwartek po południu (czasu waszyngtońskiego) prezydent USA Donald Trump przedstawi swojego kandydata, którego później musi zatwierdzić Senat.

W oczekiwaniu na reformę

Obserwatorzy nie doczekali się w środę prezentacji ustawy reformującej amerykański system podatkowy, który ma dać tej gospodarce impuls do wzrostu. Deputowani z Izby Reprezentantów (IR), wraz z prezydentem Donaldem Trumpem, przedstawią projekt reformy dopiero w czwartek o godzinie 9.00 tamtejszego czasu - poinformowała przewodnicząca komisji ds. budżetu IR Diana Black. Założenia reformy przedstawiono pod koniec września. Przewiduje się obniżkę najwyższej stawki PIT do 35 proc. z 39,6 proc. Niemal dwukrotnie, do 12 tys. USD, zwiększona ma być kwota wolna od podatku. Dla firm przewidziano możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o wydatki kapitałowe na co najmniej pięć lat. Przewiduje się także jednorazowe opodatkowanie środków finansowych trzymanych obecnie poza granicami USA przez firmy w przypadku ich repatriacji. Rynek czeka na najważniejsze w tym tygodniu dane makro z USA, czyli piątkowy raport z rynku pracy za październik. Nieco poniżej oczekiwań uplasował się indeks aktywności ISM w amerykańskim w przemyśle. Wskaźnik w październiku spadł do 58,7 pkt. z 13-letniego maksimum 60,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano 59,5 pkt. Spadek wskaźnika nie jest jednak znaczący, gdyż nadal jest to trzeci najwyższy odczyt od kwietnia 2011 r. Średnia dla 2017 r. to 57,1 pkt.

Autor: ps / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY - SA 3.0 | Manuel Dohmen