Na Wall Street najlepszy styczeń od 32 lat

Ze świata

Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci"TVN24 BiS
wideo 2/2

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami części indeksów, napędzanymi wynikami kwartalnymi spółek. S&P 500 wzrósł w tym miesiącu o około 7 procent. Indeks ma za sobą najlepszy styczeń od 1987 roku oraz najlepszy miesiąc od października 2015 roku.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,05 proc., do 25.002,32 pkt. S&P 500 wzrósł 0,86 proc. i wyniósł 2.704,12 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,37 proc. do 7.281,74 pkt.

Facebook mocno w górę

Akcje Facebooka wzrosły w czwartek ponad 13 procent, po tym jak spółka przedstawiła w środę kwartalne wyniki finansowe, w których podała, że zysk na akcję wyniósł 2,38 dol., a rynek oczekiwał zysku na poziomie 2,19 dol. na akcję. Dzięki Facebookowi sektor komunikacyjny S&P zanotował wzrost o ponad 3,5 procent. Notowania General Electric rosły około 14 procent, ponieważ spółka zaraportowała lepsze niż prognozowano przychody w ostatnim kwartale 2018 roku. To najwyższy wzrost kursu spółki od 9 lat. Nastroje na Wall Street lekko psuł w ciągu dnia Microsoft, którego akcje spadały około 2 procent z powodu niższych od oczekiwań przychodów w czwartym kwartale 2018 roku. Tesla traciła 0,5 procent - spółka podała, że zysk na akcję w 2018 roku wyniósł 1,93 dol., podczas gdy analitycy spodziewali się 2,20 dol. Wpływ na spadki może mieć też zapowiedź odejścia wieloletniego dyrektora finansowego Tesli Deepaka Ahuji. UPS zwyżkował ponad 6 procent po zaprezentowaniu lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych. Notowania MasterCard były 3,8 procent na plusie, po tym jak spółka przebiła o 3 centy oczekiwania odnośnie zysku na akcję w czwartym kwartale 2018 roku.

Bez podwyżek stóp

Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymała w środę główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 procent. Fed zapowiedział, że będzie "rozważny", jeśli chodzi o ewentualne zmiany w polityce monetarnej. Z komunikatu Fed zniknęło stwierdzenie, że ryzyka dla prognoz są "w zasadzie zbilansowane" oraz że "pewne dalsze" podwyżki stóp mogą być właściwe. "Brak wzmianki o kolejnych podwyżkach stóp, wobec prognoz słabnącego wzrostu gospodarczego i ograniczonej inflacji pozwalają przypuszczać, iż cykl zacieśniania polityki pieniężnej został zakończony, na co już wcześniej wskazywały oczekiwania rynkowe" - napisali w czwartkowym raporcie analitycy Banku Millennium. "To, co jednak mocno zaskoczyło, to rezygnacja ze sformułowania o dalszych, stopniowych podwyżkach stóp. To wyraźna sugestia, że obserwowane spowolnienie gospodarki może być dłuższe i być może też wyraźniejsze" - napisał w czwartkowym raporcie główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski.

Wojna handlowa USA-Chiny

Inwestorzy cały czas bacznie śledzą wszelkie informacje dotyczące negocjacji między Waszyngtonem a Pekinem.

Agencja Xinhua poinformowała, że amerykańska delegacja negocjująca ze stroną chińską o sposobach zakończenia sporu handlowego przybędzie do Chin w połowie lutego.

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP