Wal-Mart trzyma w rajach podatkowych 76 mld dolarów

Ze świata

walmart.comWal-Mart ukrywa w rajach podatkowych

Wal-Mart, największy na świecie detalista spożywczy, ukrywa 76 mld dolarów w zamorskich rajach podatkowych na całym świecie - donosi Bloomberg.

Według najnowszych badań United Food & Commercial Workers International Union (UFCW), Wal-Mart ma co najmniej 78 zagranicznych spółek zależnych i oddziałów. 30 z nich zostało zostało utworzonych po 2009 roku.

Minimalny podatek

Jak wynika z rocznego raportu spółki, operacje zagraniczne pozwoliły zaoszczędzić amerykańskiemu gigantowi ponad 3,5 mld dolarów podatku dochodowego w ciągu ostatnich sześciu lat.

Badania UFCW pokazują, że 90 proc. zagranicznych aktywów Wal-Martu jest własnością spółek zależnych w Luksemburgu i Holandii.

Oddziały w Luksemburgu - gdzie Wal-Mart nie ma sklepów - zanotowały 1,3 mld dolarów zysku w latach 2010-2013. Spożywczy gigant zapłacił od niego mniej niż 1 proc. podatku.

Wszystkie z 3,5 tys. sklepów Wal-Martu w Chinach, Ameryce Środkowej, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Japonii, Afryce Południowej i Chile są w posiadaniu spółek w rajach podatkowych takich jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Curacao i Luksemburgu - wynika z raportu. Randy Hargrove, rzecznik Wal-Martu nazwał raport niekompletnym i "skonstruowanym tak, aby wprowadzić w błąd".

Autor: tol / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: walmart.com