TVN24 Biznes | Ze świata

Gdzie na wakacje bez kwarantanny? "O wiele łatwiej podróżować dzisiaj z biurem podróży"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
TVN24

Czy i gdzie będzie można wyjechać bez kwarantanny w trakcie tegorocznych wakacji? To pytanie, które obecnie zadaje sobie wielu planujących letni wypoczynek. Część krajów przymierza się do otwarcia granic. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Portugalia szykuje się na przyjęcie turystów i znosi kolejne obostrzenia. Otwarte zostały między innymi centra handlowe, a w restauracjach posiłek będziemy mogli zjeść wewnątrz. - Myślę, że i tak do sytuacji sprzed pandemii, kiedy mieliśmy tutaj turystów z całego świata, wrócimy może dopiero za dwa lata - prognozuje Julio Fernandes, właściciel restauracji w Lizbonie.

Na razie na turystów z Polski czeka dwutygodniowa kwarantanna, ale przepisy nie są jednoznaczne - mówi Michał Cessanis, podróżnik i dziennikarz, który właśnie wrócił z Portugalii.

- Zupełnie inaczej jest, kiedy już do tego kraju podróżuje się z przesiadką na przykład przez Frankfurt. Wówczas kwarantanna Polaków nie obowiązuje, ponieważ krajem wjazdowym są Niemcy - zwraca uwagę Cessanis.

ZOBACZ CAŁE WYDANIE "POLSKA I ŚWIAT" W INTERNECIE W TVN24 GO

Wakacje w dobie pandemii COVID-19

Obecnie podróżowanie po Europie wiąże się albo z wykazaniem negatywnego wyniku testu, albo z kwarantanną. Unia Europejska, aby ułatwić podróżowanie i pobudzić gospodarkę w okresie wakacyjnym, pracuje nad tak zwanymi paszportami szczepionkowymi. Cyfrowy zielony certyfikat miałby pozwolić podróżować po krajach członkowskich: osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom lub tym z negatywnym wynikiem testu.

Ostateczne rozmowy między Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską i Radą Europejską mają się rozpocząć w przyszłym miesiącu. Same certyfikaty mają być gotowe do końca czerwca.

To na razie zapowiedzi, wciąż jest wiele wątpliwości. Nie wiadomo, w jakim stopniu osoba zaszczepiona może przenosić wirusa, poza tym do wakacji nie wszyscy będą mogli się zaszczepić.

- Wojna cenowa w te wakacje może trwać w najlepsze - twierdzi Paweł Kunz z Fly4free.pl. Dlatego część krajów nie czeka na decyzję Unii i planuje otwarcie w połowie maja. Grecja od poniedziałku zniosła obowiązkową, siedmiodniową kwarantannę dla turystów z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Serbii, Izraela oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

- Już teraz informują, że można udać się na rozpoczęcie sezonu do Grecji. Nie będziemy podlegać restrykcjom związanym z ewentualną kwarantanną po pobycie. Jedyne, co musimy zrobić, to tak naprawdę mieć ze sobą test pokazujący, że nie jesteśmy chorzy oraz ewentualnie zaświadczenie, że zostaliśmy zaszczepieni - wyjaśnia Kunz.

Łagodzenie obostrzeń, chociaż powoli, ogłasza także Hiszpania. Już wiadomo, że na plaży maseczki nie będą konieczne. Po 9 maja zniesiona ma zostać godzina policyjna i po kraju będzie można się poruszać. - Turyści, którzy przyjadą tutaj, też będą mogli spokojnie wypoczywać na wybrzeżu, a potem zwiedzić Madryt bez żadnych kontroli na granicach wspólnot autonomicznych - tłumaczy Roksana Guillen Ortega, Polka mieszkająca w Hiszpanii, autorka bloga Hiszpaniaole.pl.

Ale kraje takie jak Chorwacja czy Cypr czekają na unijne paszporty. Na Cyprze wciąż jest obowiązek podwójnego testowania - przed wylotem i po przylocie. - Turyści otrzymują specjalny dokument z recepcji hotelu i na podstawie tego dokumentu mogą poruszać się po Cyprze w godzinach od 5 rano do 23. Od 23 do 5 mamy godzinę policyjną - wskazuje Mariusz Gołębiewski z portalu Cypr24.eu.

Wszystkie restrykcje zależą od liczby zachorowań, więc w każdej chwili mogą się zmienić. - Jestem zwolennikiem podróżowania na własną rękę, ale tak naprawdę, wydaję mnie się, że o wiele łatwiej podróżować dzisiaj z biurem podróży. Nie musimy się bać o odwołane samoloty, odwołaną podróż, zmianę restrykcji, czy nawet wydatki związane z testami COVID-19 - mówi Michał Cessanis. Bo wiele biur podróży oferuje znacznie niższą cenę za test niż cena rynkowa. W innych przypadkach cena za test, to wydatek, który w tym roku podróżni będą musieli doliczyć do wakacyjnego budżetu.

Autor:mb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości