Zachód odwraca się od Rosji. Uciekają specjaliści z Niemiec i USA

Ze świata

Flickr (CC BY 2.0) | Konstantin MalanchevCoraz więcej zachodnich firm zamyka swoje filie i przedstawicielstwa w Rosji

Zachodni specjaliści nie chcą już pracować w Rosji - podaje Polskie Radio. Wyjeżdżają, bo przez spadek wartości rubla za zarobione pieniądze można kupić coraz mniej.

Jak podaje Polskie Radio, coraz więcej specjalistów, którzy dotarli do Rosji, by zarabiać ogromne pieniądze, opuszcza kraj. Problem nie dotyczy tylko pracowników z Europy czy Ameryki, ale również emigracji zarobkowej z Azji. Według serwisu nie chcą oni pracować w Rosji ze względu na trudną sytuację polityczną oraz słabego rubla.

Uciekają

Z danych rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej wynika, że w ostatnim roku z Rosji wyjechało około 33 proc. pracujących tam Niemców, 36 proc. Amerykanów i ponad 40 proc. Hiszpanów.

Z pogrążonego w kryzysie gospodarczym kraju coraz częściej wychodzą też zagraniczne firmy. "Likwidują swoje filie i przedstawicielstwa" - podaje gazeta „Nowe Izwiestia”.

Nie tylko Zachód

Co ważne, z pracy i prowadzenia biznesu w Rosji rezygnują również imigranci z krajów azjatyckich.

Według informacji "Echa Moskwy" aż o 20 proc. zmniejszyła się liczba pracowników z Tadżykistanu, którzy najczęściej wykonują prace remontowo-budowlane czy transportowe.

Autor: msz/gry / Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY 2.0) | Konstantin Malanchev