W Rosji coraz wyższe bezrobocie. Minister pracy bagatelizuje sprawę

Ze świata

General Motors RussiaOd początku roku stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 12 proc., a liczba ofert pracy spadła o 13,6 proc.

W Rosji rośnie liczba bezrobotnych, a na rynku pracy obserwujemy zaostrzoną konkurencję, ponieważ firmy redukują zatrudnienie w warunkach kryzysu gospodarczego - wskazują najnowsze dane z rosyjskiej strony Superjob i Ministerstwa Pracy.

Od początku roku stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 12 proc., a liczba ofert pracy spadła o 13,6 proc., informuje "The Moscow Times" powołując się na statystyki z Ministerstwa Pracy.

"Biznes przygotowany"

Dane z portalu superjob.ru pokazują dużą rozbieżność między wolnymi miejscami pracy a osobami szukającymi zatrudnienia.

Ilość CV na stronie internetowej - odwiedzanej miesięcznie przez 10 mln osób - od początku roku wzrosła o 19 proc., przy jednoczesnym spadku o 13 proc. liczby wakatów, poinformował Pavel Lebedev, szef działu badań w Superjob.

Całkowite bezrobocie w lutym wzrosło do poziomu 5,8 proc., bez pracy pozostawało 4,4 mln osób - wynika ze statystyk Federalnej Służby Statystycznej.

W zeszłym tygodniu na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem minister pracy Maxim Topilin zbagatelizował wzrost bezrobocia, zauważając, że wskaźnik nie osiągnął jeszcze tak wysokiego poziomu jak w 2009 roku, kiedy stopa bezrobocia wynosiła 8,2 proc.

Względna stabilność w Rosji w porównaniu do lat 2008-09 może być powodem tego, iż firmy dokonały większości zwolnień przed spodziewanym spowolnieniem gospodarczym, informuje "The Moscow Times".

- W okresie od 2008 do 2009 roku rzeczywiście bardzo poważnym problemem była optymalizacja zatrudnienia - powiedział Topilin.

Lebiediew zgodził się z tym stwierdzeniem, dodając przy tym, że "biznes jest lepiej przygotowany niż w 2008 roku na negatywną tendencję na rosyjskim rynku".

Spadek PKB

Rosyjski rząd przewiduje w tym roku spadek PKB w granicach 3-5 procent.

Poprzednio PKB Rosji spadło w 2009 roku o 7,8 procent.

W kolejnych latach gospodarka Federacji Rosyjskiej rosła: w 2010 roku - o 4,5 proc., w 2011 - 4,3 proc., w 2012 - 3,4 proc., w 2013 - 1,3 proc. i w 2014 - 0,5 procent.

Autor: mb/ps / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: General Motors Russia