Więcej singli, mniej par z dziećmi pod jednym dachem. Oto jak mieszkamy

Ze świata

Kredyty na nowo: 21 dni na decyzję kredytowąTVN24 BiS
wideo 2/6

W Polsce odnotowano wzrost liczby osób mieszkających w pojedynkę, przy jednoczesnym spadku liczby gospodarstw domowych zamieszkałych przez pary z dziećmi. Ponad połowa Szwedów mieszka samotnie, a najliczniejsze gospodarstwa są w Chorwacji - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat.

Eurostat poinformował, że w 2016 roku w całej Unii Europejskiej było 220 milionów gospodarstw domowych. Spośród nich najwięcej, bo 33 procent było prowadzonych w pojedynkę. Jedna czwarta to gospodarstwa zamieszkałe przez pary bez dzieci, a jedna piąta - przez pary z dziećmi.

Cztery procent stanowili samotni rodzice wychowujący dzieci. Pozostałe 18 procent to zaś inne typy gospodarstw domowych z dziećmi lub bez nich.

Pod jednym dachem

Z danych opublikowanych we wtorek wynika, że średnie gospodarstwo domowe w Unii Europejskiej liczyło 2,3 osoby.

Liderem jest Chorwacja, dla której średnia ta wyniosła 2,8 osoby. Jest to jednocześnie jedyny kraj, w którym odnotowano wzrost członków gospodarstwa domowego w latach 2006-2016. Z drugiej strony, najmniejszą średnią odnotowano w Szwecji (1,9 osoby), Niemczech i Danii (średnio dwie osoby).

Największy spadek od 2006 roku odnotowano tymczasem na Litwie, gdzie średnia wielkość gospodarstwa domowego zmniejszyła się z 2,8 do średnio 2,1 osoby. W przypadku Polski, na przestrzeni dziesięciu lat wskaźnik spadł z 3,0 do 2,7 osoby.

Samotni Szwedzi

Ponad połowa gospodarstw domowych w Szwecji była prowadzona przez jedną osobę, podczas gdy na Malcie było to 20 procent. W Polsce wskaźnik wyniósł 23 procent, dla porównania w 2006 roku było to 18 procent.

Na tym tle, niższy od polskiego wskaźnik miały tylko Słowacja, Portugalia i Malta.

Eurostat zwrócił uwagę, że Finlandia miała największy odsetek gospodarstw domowych prowadzonych przez pary bez dzieci. Wyniósł on 32 procent, zaś w Polsce - 23,6 proc. (2006 - 18,3 proc.).

Irlandia miała zaś największy, bo 28-procentowy odsetek gospodarstw prowadzonych przez pary z dziećmi. Wysoki wynik, czwarty w całej Wspólnocie, zanotowała również Polska - około 24 procent. W porównaniu do 2006 roku zanotowano jednak spadek z 25,8 proc.

W Danii odnotowano największy 9-procentowy odsetek gospodarstw prowadzonych przez rodzica samotnie wychowującego dzieci. Podczas gdy Grecja, Chorwacja i Finlandia (po 2 procent) miały najniższy poziom.

Dane dotyczące gospodarstw domowychEurostat

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock