Wkrótce ruszy budowa kolejnych odcinków autostrady. "Połączy Pragę z Wrocławiem i Szczecinem"

Ze świata

Setki kilometrów nowych dróg w 2018 rokutvn24bis.pl
wideo 2/5

W kwietniu i lipcu w Czechach rozpoczną się prace budowlane na dwóch odcinkach autostrady D11, która połączy Pragę z Wrocławiem i Szczecinem - poinformowała w poniedziałek ambasada Polski w Czechach. Zakończenie prac jest planowane na drugą połowę 2021 roku.

Przypomnijmy, że plany związane z intensyfikacją budowy autostrad zostały ujęte w oświadczeniu programowym premiera Andreja Babisza, który został przyjęty przez członków czeskiego rządu w połowie grudnia ubiegłego roku.

Intensyfikacja prac

W dokumencie czeski rząd zadeklarował zintensyfikowanie budowy autostrad na wszystkich głównych trasach, mianowicie: D1, D3, D4, D6, D7, D11, D35, D48, D52, D52, oraz dodatkowo zakończenie kompletnej modernizacji autostrady D1 między Pragą i Brnem.

Do 2021 roku planowane jest uruchomienie 210 kilometrów autostrad. Na tej liście znajduje się także autostrada D11. To droga, która po polskiej stronie połączy się z S3. "W kwietniu i lipcu w Czechach rozpocznie się budowa dwóch odcinków autostrady D11" - poinformowała w poniedziałek na Twitterze ambasada Polski w Czechach.

Chodzi o odcinki Hradec Kralove - Smirice (15,2 km) i Smirice - Jaromer (7,4 km). Oprócz nich, do całkowitego ukończenia autostrady brakuje jeszcze odcinków Jaromer - Trutnov (20,5 km), a także Trutnov - granica z Polską (21,1 km).

Autostrada D11 w CzechachAmbasada RP w Pradze

Kolejne odcinki S3

Tymczasem po polskiej stronie trwają prace nad pełnym ukończeniem drogi ekspresowej S3, przebiegającej przez województwa dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie.

Pod koniec ubiegłego roku otwarto obwodnicę Rzepina. Z kolei wcześniej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na realizację dwóch odcinków ekspresowej S3 w województwie zachodniopomorskim położonych między Szczecinem a Świnoujściem.

Pierwszy kontrakt dotyczy budowy odcinka Brzozowo - Miękowo o długości 22,4 km, natomiast drugi rozbudowy odcinka Miękowo - Rzęśnica o długości 19 km.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z europejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez Gorzów Wlkp. i Zieloną Górę, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock