Palmy, słońce i ponad 55 zł na godzinę. Podwyżka płacy minimalnej

Ze świata

Richard Thornton / Shutterstock.comPracownicy w Kalifornii będą zarabiać co najmniej 15 dolarów na godzinę

15 dolarów za godzinę, czyli ponad 55 zł - tyle w amerykańskim stanie Kalifornia, od 2022 roku, będzie wynosiła płaca minimalna.

Wprawdzie na razie tylko w Kalifornii, ale już od 2022 roku pracownicy w tym stanie będą zarabiać co najmniej 15 dolarów na godzinę, czyli około 55 złotych. Na podwyżce skorzysta około 6,5 mln mieszkańców stanu, czyli 43 proc. pracowników, którzy obecnie zarabiają poniżej 15 dolarów za godzinę. Obecnie minimalna stawka godzinowa w Kalifornii wynosi 10 dolarów na godzinę. Przeprowadzona reforma zakłada stopniową podwyżkę. W 2017 roku płaca wzrośnie do 10,5 dolarów, w 2017 do 11 dolarów, a w kolejnych latach będzie rosła o dolara rocznie, aby w 2022 roku osiągnąć wspomniane 15 dolarów za godzinę.

Ostrożna podwyżka

- Nasz plan zakłada podniesienie płacy minimalnej w sposób ostrożny i odpowiedzialny. Zapewnia pewną elastyczną w przypadku zmiany warunków gospodarczych - mówi Jerry Brown, gubernator stanu Kalifornia. Chodzi o zapis w prawie, z którego w razie kryzysu i dużego deficytu budżetowego może skorzystać gubernator zawieszając podwyżkę płacy minimalnej. Brown podkreślił również, że rozwiązanie rozłożono w czasie, aby przedsiębiorcy przystosowali się do podwyżek.

Nie tylko Kalifornia

Debata nad podwyższeniem płacy minimalnej trwa obecnie także w innych stanach. Wzrost minimalnej płacy do 15 dolarów za godzinę będzie od 2019 roku obowiązywał w stanie Nowy Jork. Jednak przez pierwsze dwa lata z podwyżki skorzystają tylko pracownicy budżetówki i sieci fast-food. Dla wszystkich podwyżka zacznie obowiązywać w 2021 roku. Obecnie stawka federalna płacy minimalnej wynosi w USA 7,25 dolara. Jednak w 29 z 51 stanów jest ona wyższa.

W Polsce

Podwyższanie minimalnej stawki godzinowej do 12 złotych było jedną z najważniejszych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Jednak po przejęciu władzy nowy rząd nie kwapi się z wprowadzeniem regulacji w życie. Według najnowszych zapowiedzi m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej ustawa ustanawiająca minimalną stawkę 12 złotych za godzinę pracy może zacząć obowiązywać od 1 września.

12 zł za godzinę pracy? „Kwoty mogą być nie do zaakceptowania”TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: USA Today, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Richard Thornton / Shutterstock.com