Świat technologii: Viktoria Modesta, śpiewaczka z bioniczną nogą zachwyca internet

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatPiosenkarka z bioniczną nogą podbija internet

Swoją niepełnosprawność zamieniła w siłę. Pełna seksapilu brytyjska artystka z bioniczną nogą szturmem podbija internet. Viktoria Modesta nie chce szokować, tylko odczarować stereotypowe myślenie o niepełnosprawności. O fenomenie młodej piosenkarki opowiadaliśmy w programie "Świat technologii" w TVN24 Biznes i Świat.

Viktoria Modesta ma 26 lat, pochodzi z Łotwy, ale wychowała się w Londynie. Teraz stoi u progu międzynarodowej kariery muzycznej i nie przeszkodzi jej w tym fakt, że jest niepełnosprawna: ma bioniczną nogę.

Zmienić postrzeganie

- Tak jak każdy po prostu chciałam być sobą. Całe życie wmawiano mi różne rzeczy, np. że nie powinnam próbować robić kariery w tej branży. Ale ja się na to nie zgadzam. Chcę pokazać, że wolność myślenia po swojemu i dążenia do swoich celów jest możliwa - mówi piosenkarka.

Cele Viktorii znalazły się w zasięgu ręki, gdy nawiązała współpracę z brytyjskim Channel 4. Została twarzą kampanii "Born risky", która ma zmienić społeczną percepcję osób niepełnosprawnych. W jej ramach powstał teledysk "Prototype", w którym bioniczna noga Viktorii gra niejako główną rolę.

- Chcieliśmy promować ją jako osobę o bardzo wyrazistej osobowości i olbrzymiej odwadze. Dlatego udało nam się zrealizować taki niesamowity wideoklip. Jego bohaterką jest osoba niepełnosprawna, która jest z tej niepełnosprawności bardzo dumna i przemienia ją w siłę. Ma przy tym wdzięk i seksapil - mówi Dan Brooke, szef promocji Channel 4.

Jak Kopciuszek

Viktoria nie przekonała się do pomysłu od razu. Wcześniej bała się, ze ta inność zdefiniuje ją na zawsze. - Bałam się zaszufladkowania w stylu "to ta dziewczyna od sztucznej nogi". Musiałam się z tym oswoić, ale potem wreszcie zobaczyłam magię tego rozwiązania. To tak jakbym była Kopciuszkiem, który zakłada inny pantofel - podkreśla Modesta.

Teledysk miał swoją premierę w czasie finałowego odcinka muzycznego programu "X Factor". Dzięki temu zyskał ogromy rozgłos, ma już 1,5 mln odsłon na YouTube. Podbił też Facebooka i Twittera. I taki obrót spraw Viktorię bardzo cieszy.

- Wiele osób niepełnosprawnych wciąż spotyka się z protekcjonalnym traktowaniem. Są bohaterami tylko dlatego, że wstali z łóżka. Ja chcę podnieść poprzeczkę bardzo wysoko, tak, żeby stworzyć szeroką przestrzeń, którą będą mogli zapełnić inne utalentowane osoby chcące wyrazić siebie - zaznacza.

Więcej informacji z cyfrowego świata codziennie w TVN24 Biznes i Świat o 21.00 w programie "Świat technologii".

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat