Największa linia lotnicza świata wydłuża zawieszenie lotów boeingami

Ze świata


Linie lotnicze American Airlines poinformowały w niedzielę, że wydłużają do 5 czerwca okres zawieszenia w rozkładzie 90 lotów dziennie, co ma związek z uziemieniem samolotów Boeing 737 MAX.

American Airlines - największa linia lotnicza na świecie - ogłosiła 24 marca, że z powodu uziemienia Boeingów 737 MAX zawieszają na okres do 24 kwietnia w swoim rozkładzie 90 lotów dziennie.

Jak pisze Reuters, przedłużenie tego okresu jest kolejnym sygnałem wskazującym, że ten model samolotu nie wróci w najbliższym czasie do komercyjnego użytku.

12 marca decyzję o tymczasowym zawieszeniu wykonywania operacji lotniczych Boeingami 737 MAX 8 podjęły Polskie Linie Lotnicze LOT.

Dwie katastrofy

Uziemienie na całym świecie samolotów Boeing 737 MAX nastąpiło po drugiej w ciągu niespełna pięciu miesięcy katastrofie tego modelu - pierwsza miała miejsce w październiku w Indonezji, a w marcu - w Etiopii.

Wstępne badania okoliczności wypadków wskazują, że w obu przyczyną był wadliwie działający system MCAS, który miał zapobiegać przeciągnięciu (utracie siły nośnej). Łącznie w obu katastrofach zginęły 346 osoby. W piątek Boeing poinformował, że od połowy kwietnia planuje czasowo ograniczyć produkcję samolotów z rodziny 737 z 52 do 42 sztuk miesięcznie. Model 737 MAX, który wszedł do komercyjnego użytku niespełna dwa lata temu, jest najszybciej sprzedającym się samolotem w historii firmy.

Jak dotychczas Boeing dostarczył ok. 370 tych samolotów, ale ma zamówienia na prawie 4700 następnych. Niektóre linie lotnicze zaczęły jednak mówić o możliwości wycofania się z kontraktu. American Airlines otrzymały na razie 24 spośród 100 zamówionych samolotów 737 MAX.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock