Popularna aplikacja ma być zakazana na rządowych urządzeniach

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, Reuters

TikTok ma zostać zakazany dla pracowników federalnych. Amerykański Senat przegłosował prawo zabraniające korzystania z chińskiej aplikacji na urządzeniach rządowych. Przyczyną takiej decyzji są obawy o bezpieczeństwo - podał Reuters. Przedstawiciele TikToka, komentując tę decyzję, przekonywali, że obawy są w dużej mierze podsycane przez dezinformację.

Ustawa musi być jeszcze zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów USA, zanim trafi do podpisu prezydenta Joe Bidena. Decyzja Senatu następuje po tym, jak w tym tygodniu Północna Dakota i Iowa dołączyły do rosnącej liczby stanów USA, zakazujących aplikacji TikTok na państwowych urządzeniach - poinformowała Agencja Reutera.

Łącznie kilkanaście stanów podjęło podobne działania.

TikTok na cenzurowanym w USA

- TikTok jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i nie ma dla niego miejsca na urządzeniach rządowych - powiedział republikański senator Josh Hawley, inicjator ustawy.

Reuters przypomniał, że wiele agencji federalnych, w tym departamenty Obrony, Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Stanu, już zakazało korzystania z TikToka na urządzeniach należących do rządu.

Reprezentujący Partię Republikańską senator Marco Rubio we wtorek przedstawił projekt ustawy mającej na celu całkowite zakazanie TikToka w Stanach Zjednoczonych, zwiększając presję na ByteDance, właściciela aplikacji. Dyrektor FBI Chris Wray stwierdził w zeszłym miesiącu, że amerykańskie operacje TikToka budzą obawy o bezpieczeństwo narodowe.

TikTok odpowiada

TikTok w odpowiedzi przekonywał, że obawy są w dużej mierze podsycane przez dezinformację i chętnie spotka się z decydentami, aby omówić praktyki firmy.

"Jesteśmy rozczarowani, że tak wiele stanów skacze na polityczny bandwagon, aby uchwalić politykę opartą na bezpodstawnych, fałszywych informacjach o TikToku, które nie zrobią nic, aby posunąć naprzód bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych" - przekazała firma w środę, cytowana przez Reutersa.

Agencja przypomniała, że już w 2020 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump próbował zablokować pobieranie TikToka przez nowych użytkowników i zakazać innych transakcji, które skutecznie zablokowałyby korzystanie z aplikacji w Stanach Zjednoczonych, jednak przegrał serię batalii sądowych dotyczących tego rozwiązania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości