Amerykański budżet uratowany. Rząd ma zapewnione finansowanie

Ze świata

Amerykański budżet uratowany

Senat USA przyjął w nocy z piątku na sobotę ustawę, która zapewni finansowanie państwa do 28 kwietnia przyszłego roku i przesłał ją prezydentowi Obamie do podpisu. Tym samym udało się zapobiec grożącemu od północy paraliżowi budżetowemu, czyli tzw. shutdownowi.

Wcześniej ustawę przyjęła już Izba Reprezentantów. Daje ona czas do 28 kwietnia nowemu Kongresowi, który po raz pierwszy zbierze się 3 stycznia, by opracował już zasadniczą ustawę o przekraczających 1 bilion dolarów wydatkach federalnych w roku budżetowym 2017.

Ustawa o wydatkach państwa

Negocjacje w Senacie przeciągały się niemal do północy, kiedy wygasała dotychczas obowiązująca ustawa o wydatkach państwa.

Demokraci uzależniali poparcie nowej ustawy od przedłużenia specjalnych uprawnień do ochrony zdrowia dla 16,5 tys. emerytowanych górników. Ostatecznie odstąpili od tego postulatu, obiecując, że wrócą do niego w nowym roku.

Za ustawą głosowało 63 senatorów, a przeciw było 36. Prezydent Barack Obama już wcześniej zapewnił, że bezzwłocznie, jeszcze przed północą ją podpisze, by zapewnić ciągłość finansowania wydatków państwa.

Rostowski: polityka Trumpa odbije się na rynkach:

Autor: MS / Źródło: PAP