USA: rozważymy wycofanie sankcji. Ale Moskwa musi przestrzegać porozumienia

Ze świata


Stany Zjednoczone rozważą wycofanie sankcji wobec Rosji, jeżeli wrześniowe oraz wczorajsze ustalenia z Mińska będą w pełni realizowane - powiedział w czwartek sekretarz stanu USA John Kerry. - Będziemy oceniać działania Rosji i separatystów, a nie ich słowa - dodał.

Biały Dom poinformował, że mińskie porozumienie, które ma zakończyć konflikt we wschodniej Ukrainie to “potencjalnie znaczący krok”. Zaznaczył jednocześnie, że ze strefy konfliktu musi zostać wycofania ciężka broń, a Rosja musi zabrać z Donbasu swój sprzęt i żołnierzy.

Prawdziwy test

Zdaniem Białego Domu "prawdziwym testem" czwartkowego porozumienia będzie jego "pełne i jednoznaczne" wdrożenie, co oznacza zakończenie walk oraz przywrócenie kontroli Ukrainy nad granicą z Rosją na terenach opanowanych przez separatystów.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest podkreślił też, że Stany Zjednoczone są "szczególnie zaniepokojone dzisiejszą eskalacją walk, co jest niezgodne z duchem porozumienia". - Po podpisaniu porozumienia muszą nastąpić natychmiastowe, konkretne kroki w celu wypełnienia zobowiązań przez wszystkie strony. Zawieszenie broni musi być wdrażane - podkreślił.

Earnest nie wspomniał o możliwości nałożenia dodatkowych sankcji na Moskwę. Jeszcze we wtorek, relacjonując rozmowę telefoniczną pomiędzy Władimirem Putinem i Barackiem Obamą mówił: "Jeśli Rosja kontynuuje agresywne działania na Ukrainie, w tym wysyłanie żołnierze, broni i środków finansowych na wspieranie separatystów to Moskwa zapłaci za to drożej".

Jak poinformował Departament Stanu USA, konsultacje na temat nowych sankcji będą kontynuowane, ale "Stany Zjednoczone wolałyby widzieć, jak ustalenia z Mińska są wypełniane."

Co ustalono?

Po 17-godzinnych negocjacjach w stolicy Białorusi prezydent Rosji Władimir Putin w czwartek przed południem ogłosił, iż „udało się uzgodnić najważniejsze". Jak podkreślił wynegocjowany rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę czasu kijowskiego (godz. 23 w Polsce). Uzgodniono też wycofanie ciężkiego uzbrojenia. Ponadto Ukraina powinna przeprowadzić reformę konstytucyjną, by zapewnić większe prawa ludności na wschodzie Ukrainy.

UE rozszerzy sankcje na RosjęTVN24 BiS

Autor: ToL//km / Źródło: Reuters

Raporty: