Amerykanie nakładają sankcje na kolejne firmy z Rosji

Ze świata

Ramzan Kadyrow reaguje na sankcje. "Biedni Amerykanie"tvn24bis
wideo 2/2

Stany Zjednoczone poinformowały w poniedziałek o nałożeniu sankcji na pięć rosyjskich firm i trzech szefów jednej z nich za zaangażowanie w cyberataki oraz wspieranie rosyjskich sił zbrojnych i służb wywiadowczych w innych wrogich działaniach.

Sankcje nałożono na mocy uchwalonej w zeszłym roku ustawy i rozporządzenia wykonawczego, mających na celu karanie za próby włamywania się do systemów komputerowych w USA.

Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów w Stanach Zjednoczonych. Ponadto firmom amerykańskim nie wolno robić interesów z podmiotami objętymi sankcjami.

Ukarane firmy

Ukarane sankcjami firmy to Digital Services oraz jej filie ERPScan i Embedi, a także instytut naukowo-badawczy Kwant oraz firma Divetechnoservice. Sankcjami obłożeni zostali także trzej szefowie Divetechnoservice - Aleksandr Tribun, Oleg Czyrikow i Władimir Kaganski.

TASS podaje, że ERPScan ma przedstawicielstwa w Amsterdamie, Pradze i Tel Awiwie, a Embedi działa w Izraelu.

Odpowiedź na cyberataki

Sankcje są odpowiedzią na cyberataki, w tym ubiegłoroczny atak ransomware NotPetya, a także hakerskie włamania do sieci energetycznej USA i globalnej infrastruktury sieciowej. Poinformowano, że firma Digital Security udziela wsparcia materialnego i technologicznego rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB). Wskazano również, że firma Divetechnoservice dostarcza rosyjskim agencjom rządowym różnego rodzaju sprzęt podwodny i systemy służące do nurkowania, w tym łódź podwodną.

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin podkreślił w oświadczeniu, że podmioty objęte sankcjami "wnoszą bezpośredni wkład w poprawę zdolności cybernetycznych i podwodnych Rosji, współpracując z FSB i dlatego zagrażają bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników".

Kolejne sankcje

Przypomnijmy, że na początku kwietnia Departament Stanu USA objął sankcjami 24 rosyjskich biznesmenów i urzędników oraz 14 rosyjskich podmiotów. Decyzję administracja Donalda Trumpa uzasadniła szkodliwymi działaniami rosyjskiego rządu na świecie, wyliczając m.in. okupację Krymu, wspieranie reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada czy prowadzanie szkodliwych działań w cyberprzestrzeni.

Autor: sta / Źródło: PAP