Kto najwięcej wydaje na wojsko? USA, a potem długo, długo nikt

Ze świata

Państwa, które najwięcej wydają na wojsko i obronność - w mld dolarów

581 mld dolarów - tyle wyniosły w 2014 roku wydatki na wojsko i obronność Stanów Zjednoczonych - wynika z raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS).

Stany Zjednoczone wydają na wojskowość zdecydowanie najwięcej na świecie. W minionym roku m.in. na utrzymanie armii i zakupy sprzętu dla wojska wydały 581 mld dolarów. Do tego wyniku nie zbliżyło się żadne inne państwo.

Kto dalej?

Na drugim miejscu zestawienia znalazły się Chiny z wydatkami rzędu 129 mld dolarów. Na podium zmieściła się jeszcze Arabia Saudyjska, która w 2014 roku wydała 81 mld dolarów. Dopiero na czwartym miejscu, z wydatkami równymi 70 mld dolarów znalazła się Rosja. Za nią uplasowały się Wielka Brytania (62 mld dolarów) i Francja (53 mld dolarów). W opracowaniu czytamy, że wydatki USA na armię w ubiegłym roku są wyższe niż łączny nakład finansowy Chin, Arabii Saudyjskiej, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Japonii, Indii i Korei Południowej. Pozostałe 156 zbadanych państw wydało na wojsko łącznie 342 mld dolarów, co stanowi 21 proc. globalnych wydatków na armię.

Badanie

W raporcie "Military Balance" autorstwa ekspertów z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) oceniono wydatki na wojsko w 171 krajach.

Państwa, które najwięcej wydają na wojsko i obronność - w mld dolarówIISS

Autor: msz/ / Źródło: Business Insider