USA i Chiny osiągnęły częściowe porozumienie handlowe

Ze świata

ShutterstockUSA i Chiny osiągnęły częściowe porozumienie handlowe

Pierwszy etap porozumienia handlowego został osiągnięty - poinformował dziennikarzy prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Ma ono dotyczyć własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu produktów rolnych. Spisanie umów dotyczących tych ustaleń zajmie do pięciu tygodni - dodał Trump.

Jednocześnie amerykański prezydent zawiesił podwyżkę taryf na chińskie dobra eksportowe warte 250 miliardów dolarów, które miały wejść w życie we wtorek. Chiny natomiast obiecały zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych, między innymi soi i wieprzowiny - poinformował resort finansów USA. Ponadto - według Bloomberga - umowa może także opóźnić lub całkowicie odwołać podwyżkę zaplanowaną na połowę grudnia.

Jak informowała wcześniej agencja Bloomberga, to wstępne porozumienie może doprowadzić do zawarcia rozejmu w wojnie handlowej, i w konsekwencji otwiera drogę do podpisania szerszej umowy.

Częściowe porozumienie

Amerykańskiej delegacji w trakcie rozmów w Waszyngtonie przewodniczyli sekretarz skarbu Steven Mnuchin i specjalny przedstawiciel rządu USA do spraw handlu Robert Lighthizer, a na czele chińskiego zespołu negocjacyjnego stał wicepremier Liu He.

Steven Mnuchin ocenił, że rozmowy "były bardzo produktywne".

W ramach porozumienia, zawartego po dwóch dniach negocjacji, Chiny miałyby częściowo zrezygnować z ceł na amerykańskie produkty rolne, a USA złagodziłyby taryfy na chińskie dobra eksportowe.

Na początku września informowaliśmy, że 15 grudnia amerykańska administracja planuje nałożyć kolejną transzę 15 procentowych ceł - tym razem na towary warte około 160 miliardów dolarów rocznie. Jeśli te cła wejdą w życie, niemal wszystkie towary przywożone z Chin do Stanów Zjednoczonych będą objęte wyższymi taryfami. Wprowadzenie ceł odwetowych zapowiedział również Pekin.

Rozmowy USA-Chiny

Rozmowy odbywały się w Biurze Przedstawiciela Handlowego USA (USTR) w pobliżu Białego Domu. Było to pierwsze spotkanie obu zespołów negocjacyjnych tak wysokiego szczebla od lipca. W ramach trwającego od 15 miesięcy konfliktu handlowo-gospodarczego USA i ChRL nałożyły już karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie, a kolejne taryfy zapowiedziano na najbliższe miesiące.

W piątek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump napisał na Twitterze, że jeśli kraje dojdą do pełnego porozumienia, podpisze je niezwłocznie.

Autor: mb / Źródło: PAP, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock