USA grożą Rosji kolejnymi sankcjami. "Będą nowe konsekwencje"

Ze świata

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Matt H. WadeCzy USA nałożą kolejne sankcje wobec Rosji?

Stany Zjednoczone zagroziły w czwartek Rosji nowymi sankcjami, jeśli jej władze nadal będą wspierać separatystów na wschodzie Ukrainy. Waszyngton wyraził zadowolenie z uzgodnionych tego dnia w Brukseli nowych sankcji UE wobec Rosji w związku z konfliktem ukraińskim.

Zgoda między ministrami spraw zagranicznych państw UE w sprawie rozszerzenia istniejących sankcji "jest kolejnym sygnałem, że wydarzenia ostatnich dni i tygodni są absolutnie nie do przyjęcia i będą mieć nowe konsekwencje" - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jennifer Psaki, nawiązując do niedawnych ataków na wschodzie Ukrainy.

Nałożą swoje?

Działania Unii oceniła jako "pozytywne". Rzeczniczka nie wskazała jednak, kiedy USA nałożą na Rosję swoje nowe restrykcje, ani w kogo dokładnie będą one wymierzone. - Czasami obejmują konkretne osoby, czasami sektory (gospodarki) czy przedsiębiorstwa. Tak samo czyni Unia Europejska - powiedziała Psaki, odnosząc się do tzw. czarnych list. - W dalszym ciągu badamy, co będzie następne - dodała.

Restrykcje

We wtorek prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel zgodzili się, że Rosja będzie musiała "wziąć odpowiedzialność" za swe "materialne wsparcie dla prorosyjskich separatystów" na wschodzie Ukrainy. Obama przyznał, że przeanalizuje "wszystkie opcje", aby zakończyć trwający konflikt na Ukrainie, podczas gdy Rosja ustawicznie zaprzecza, jakoby była weń zaangażowana.

Unia zgadza się na nowe sankcji wobec Rosji TVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Matt H. Wade