W USA bez zmian. Stopy procentowe na niskim poziomie

Ze świata


Na skutek niepewności na rynku pracy w USA amerykańska Rezerwa Federalna (bank centralny, Fed) pozostawiła w środę bez zmian główną stopę procentową - poinformowano po zakończeniu posiedzenia. Takiej decyzji spodziewała się większość analityków.

Oznacza to, że główna stopa procentowa Fed nadal wynosi 0,25-0,5 proc. Decyzja o jej utrzymaniu była spodziewana w świetle złych majowych danych o bezrobociu w USA.

Fed ocenił, że spowolniła się poprawa sytuacji na rynku pracy, natomiast przyspieszył wzrost ogólnej aktywności gospodarczej.

Będą podwyżki

Jednocześnie większość członków Fed zapowiada wciąż dwie podwyżki stóp przed końcem roku. Nie zapowiedziano, kiedy one będą, ale pierwsza może nastąpić już w przyszłym miesiącu, choć zależy to od rozwoju wydarzeń po referendum 23 czerwca w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zdaniem większości członków Fed przed końcem roku stopy mają wynosić 0,9 proc., a w latach 2017-18 podwyżki mają się odbywać w wolniejszym tempie niż zapowiadano wcześniej. Zdaniem Fed gospodarka amerykańska będzie się rozwijać w tym roku w tempie 2 proc. PKB, zamiast 2,2 proc. prognozowanych wcześniej.

Autor: km / Źródło: PAP